Odborníci sa zhodujú, že s finančným vzdelávaním detí je dobré začať čo najskôr. Práve otvorenie detského účtu môže byť zlomovým momentom vo finančnej gramotnosti dieťaťa.
„Neexistuje všeobecná rada, kedy dieťaťu založiť bežný účet. Existuje však jednoduchá pomôcka, ktorá uľahčí vaše rozhodovanie,“ radí Zuzana Žiaranová z Tatra banky.
Na základku s účtom
Ak chcete detský účet využívať ako „obálku“ na odkladanie peňazí, otvorte účet dieťaťu už pri narodení. Účet dieťaťa môžete využívať ako alternatívu k prasiatku na sporenie a odkladať naň drobné príspevky, ktoré dieťa dostáva na narodeniny alebo Vianoce.
Ak chcete sporiť dieťaťu v dlhšom časovom horizonte, napríklad na vzdelanie alebo bývanie, je podľa Žiaranovej dôležité, aby sa vaše peniaze zhodnocovali nad úrovňou priemernej inflácie. Častým riešením, po ktorom siahajú rodičia, je pravidelné investovanie do podielových fondov.
Zabudli ste sporiť študentovi? Pôžičky majú svoje pravidlá
Ak chcete svoje dieťa pripraviť na „skutočný“ život, otvorte dieťaťu účet vo veku 6 rokov. Dieťa s nástupom na základnú školu získava dôležité zručnosti pre prácu s financiami, učí sa čítať a počítať.
Zároveň má príležitosť prvýkrát samostatne nakupovať. Napríklad si môže zaplatiť desiatu v školskom bufete, či kúpiť nejakú drobnosť na školskej exkurzii.
Vek 6 rokov je zlomový aj z pohľadu používania platobných nástrojov. Práve vo veku 6 rokov môže dieťa získať svoju prvú kartu k účtu.
Prečo má zmysel založiť dieťaťu účet?
Banky ponúkajú detské účty zväčša bezplatne, zároveň naučíte dieťa hospodáriť s peniazmi. Otvorením detského účtu dávate svojmu dieťaťu nielen pocit zodpovednosti, ale ho aj vediete k správnym finančným návykom a rozumnému hospodáreniu.
Potvrdzuje to aj pravidelné testovanie PISA: Žiaci, ktorí majú vlastný účet, platobnú kartu, za posledných 12 mesiacov nakupovali prostredníctvom internetu, či uskutočnili platbu mobilným telefónom, dosiahli vyššie skóre v teste finančnej gramotnosti.
Taktiež máte prehľad o výdavkoch dieťaťa. Viete sledovať, na čo vaše dieťa míňa vreckové, ako napreduje v edukácii a ako sa mu darí sporiť. Viete mu kedykoľvek poslať peniaze.
Máloktoré dieťa by si samo vedelo dobre chrániť hotovosť, kým bankový účet poskytuje bezpečnú alternatívu. Navyše, v prípade straty peňazí z bankového účtu je možné tento incident rýchlo riešiť s bankou.
Super karta nie je to hlavné
A ak ste s otvorením detského účtu doposiaľ otáľali, tak pri tínedžerovi je už ten čas. Dieťa v tínedžerskom veku je podľa odborníkov z Partners Group SK určite pripravené na svoj prvý účet. Rodičia majú viacero možností, po akom produkte siahnuť. Niektoré banky majú účty pre deti naviazané priamo na účet rodičov, iné ponúkajú takéto účty aj samostatne.
Existujú tiež účty fungujúce len za účelom sporenia, či účty s balíčkom určitých služieb, napríklad internetbankingom, bankovou kartou, cestovným poistením a podobne. Banky podľa odborníkov z Partners Group SK lákajú detských „klientov“ na karty s rôznymi grafickými prevedeniami, dokonca je možné mať aj kartu s ľubovoľným vlastným motívom.
Dôležitejšie ako super vyzerajúca karta je však nastavenie účtu. Napríklad niektoré banky ponúkajú k detskému účtu alebo karte poistenie straty dokladov a osobných vecí, prípadne aj úrazové poistenie. Partners Group SK odporúča vybrať si taký účet, kde nielen vedenie účtu, ale aj platby v obchode a výbery z bankomatu, sú bezplatné.
Ako nastaviť používanie účtu pre detský účet?
- Nastavte si aktívny aj pasívny prístup k detskému účtu zo strany rodičov
- Na začiatok je vhodné nastaviť určité obmedzenie maxima na jednu transakciu, prípadne na deň a mesiac
- Blokujte niektoré typy operácií, napríklad internetové platby, platby v rámci e-shopov, služba Paypall (úhrady bez zadávania PIN kódu) a podobne
- Vysvetlite svojmu dieťaťu základné bezpečnostné pravidlá používania platobnej karty. Napríklad že by nemalo mať napísaný PIN kód na papieriku