Vklady súkromného sektora vzrástli, keď sa zvýšili najmä vklady podnikov. Na strane úverov došlo k výraznému rastu úverových aktivít.
Vklady súkromného sektora v júli vzrástli medzimesačne o 0,8 %. Medziročný rast spomalil podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) o 0,8 percentuálneho bodu na 7,2 %. Zvýšili sa najmä vklady nefinančných spoločností, medzimesačne o 1,9 %. Tie korigovali výraznejší pokles z predchádzajúceho mesiaca.
Vklady domácností pokračovali podľa centrálnej banky v stabilnom raste aj v júli, medzimesačne o 0,7 %. Podporil ich dobrý vývoj na trhu práce. Čiastočne mohli domácnosti hľadať podľa národnej banky vyššie výnosy aj v podielových fondoch, keďže úrokové sadzby z nových vkladov sú pomerne nízke.
Výrazný rast úverov
Úvery súkromnému sektoru vzrástli medzimesačne o 2,2 %. Medziročná dynamika sa zrýchlila o 2,2 percentuálneho bodu na 9,4 %. Pod výrazný rast úverov súkromnému sektoru sa podpísala podľa NBS expanzia vo všetkých podsektoroch – u nefinančných spoločností, domácností a aj ostatných finančných sprostredkovateľov.
Nefinančné spoločnosti po dvoch mesiacoch poklesu opäť vzrástli, a to podľa centrálnej banky pomerne výrazne. Medzimesačne objemovo o 353 mil. eur, resp. o 2,14 %. Tento nárast bol do veľkej miery spôsobený dvoma odvetviami. Krátkodobé úvery čerpali firmy pôsobiace v dodávkach elektriny, plynu, pary. Dlhodobé úvery zasa využívali firmy v oblasti realít.
Úvery na nehnuteľnosti sa zvýšili
V júli sa zvýraznil silný dopyt domácností po úveroch. Tie vzrástli medzimesačne o 1,4 %. Na jednej strane sa nepatrne spomalili úvery na nehnuteľnosti, no na strane druhej výraznejšie sa zvýšili úvery na spotrebu. Úvery na nehnuteľnosti sú naďalej podporované nízkymi úrokovými sadzbami, aj keď sa podľa NBS zdá, že dno už dosiahli v druhom štvrťroku a konkurenčný boj trochu poľavil.
Efekt splynutia nebankovky s bankou
Rovnaký vývoj je podľa centrálnej banky aj pri úrokových sadzbách zo spotrebiteľských úverov. Tie napriek tomu výrazne vzrástli, objemovo o 189 mil. eur, pričom priemer za tento rok je približne 50 mil. eur. Bolo to však spôsobené spojením dcérskej firmy Cetelem s materskou BNP Paribas. Ich stav úverov prvýkrát vošiel do bankovej štatistiky úverov a vkladov v júli tohto roka.