Život na dlh je na vzostupe. Necelá polovica Slovákov potvrdzuje, že ich mesačné náklady rastú rýchlejšie ako príjmy. Zároveň 90 % nemá vytvorenú potrebnú finančnú rezervu. Až polovica slovenských domácností potvrdzuje finančný stres. Vyplýva to z Európskeho spotrebiteľského platobného reportu spoločnosti Intrum.
Tridsaťtri percent respondentov súhlasí, že po uhradení všetkých účtov majú problém vyžiť do najbližšej výplaty. Iba polovici ostane po zaplatení účtov viac ako 35 % z ich príjmu. V domácnostiach s deťmi sa až 48 % vyslovuje k rovnakým obavám.
Prioritou Slovákov je najprv uhradiť účty a až potom utrácať na bežné výdavky. Tvrdí to 9 z 10 respondentov. Až 71 % Slovákov za posledný rok uhrádzalo všetky svoje účty včas. Z tých, ktorým sa stalo, že nejaký účet, prípadne účty neuhradili včas, väčšina uvádza, že išlo o jednorazovú záležitosť.
Bez finančnej rezervy
Finanční poradcovia tvrdia, že pre zdravé financie je vhodné mať vytvorenú finančnú rezervu vo výške aspoň šiestich mesačných platov. Alarmujúce podľa spoločnosti Intrum je, že 57 % Európanov má úspory maximálne vo výške jedného mesačného platu. Pričom tretina nemá ani takúto rezervu a bez pôžičky by nedokázali uhradiť ani minimálny nečakaný výdavok. Výsledky za Slovensko sú veľmi podobné.
Minulý rok 21 % Slovákov tvrdilo, že si za posledných šesť mesiacov na zaplatenie bežných mesačných účtov museli požičať alebo vyčerpať limit na kreditnej karte. Tento rok je to o štyri percentuálne body viac. Z toho až 42 % si musí požičiavať každý mesiac.
Zistenia spoločnosti Intrum potvrdili, že kultúra pôžičiek posilňuje. Stále viac spotrebiteľov sa snaží udržať krok s rastúcimi nákladmi na život. Hoci finančné výzvy v Európe sa stupňujú, finančná gramotnosť sa znižuje a to najmä medzi mladými ľuďmi. „Na Slovensku je obzvlášť dôležité podchytiť mladých ľudí, ktorí sú veľmi náchylní podľahnúť tlaku sociálnych médií, aby míňali viac ako by mali,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil.