Krach rozhovorov s medzinárodnými veriteľmi povedie k platobnej neschopnosti a v konečnom dôsledku k odchodu z eurozóny, a s najväčšou pravdepodobnosťou, aj z Európskej únie, varuje grécka centrálna banka.
Ak sa Grécko s veriteľmi nedohodne na uvoľnení finančnej pomoci výmenou za reformy, bude to pre Atény znamenať začiatok „bolestivej cesty“ smerom k platobnej neschopnosti a odchodu z eurozóny. Uviedla to v stredu grécka centrálna banka. Pokles gréckej ekonomiky sa v druhom kvartáli pravdepodobne zrýchli a pokračujúca dlhová kríza už spôsobila, že klienti si z gréckych bánk medzi októbrom a aprílom vybrali zhruba 30 mld. eur, uviedla ďalej banka.
„Bez dohody… začne pre Grécko bolestivá cesta, ktorá najskôr povedie k platobnej neschopnosti a v konečnom dôsledku k odchodu z eurozóny, a s najväčšou pravdepodobnosťou aj z Európskej únie,“ varuje grécka centrálna banka. „Dohodnúť sa s našimi partnermi je historický imperatív, ktorý si nemôžme dovoliť ignorovať,“ uvádza sa ďalej v správe.
Grécko sa v roku 2010 ocitlo na pokraji štátneho bankrotu a krajina musela požiadať o finančnú pomoc. Od EÚ a MMF Atény získali dva úverové programy v celkovom objeme zhruba 240 mld. eur. Poslednú splátku 7,2 mld. eur z existujúceho programu veritelia odmietajú uvoľniť až do zhodnotenia reformných plánov novej vlády. Rozhovory viaznu na nezhodách medzi Gréckom a veriteľmi týkajúcich sa rozpočtových cieľov, dôchodkov a reforiem na trhu práce. Platobná neschopnosť hrozí Grécku už koncom tohto mesiaca, kedy majú Atény splatiť MMF dlžnú čiastku v celkovej výške 1,6 mld. eur.