Finančný výbor odporučil schváliť skrátené konanie k zdvojnásobeniu bankového odvodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Parlamentný finančný výbor odporučil poslancom odsúhlasiť rokovanie o zdvojnásobení bankového odvodu v expresnom režime. Dôvodom skráteného legislatívneho konania je pritom podľa štátnej tajomníčky Dany Meager snaha kompenzovať dopady rôznych opatrení na budúcoročný rozpočet. „Je to kompenzačné opatrenie, aby sme mohli v konečnom dôsledku prispieť na zostavenie rozpočtu,“ uviedla na utorňajšom rokovaní výboru.

Banky na Slovensku by mali v budúcom roku platiť vyšší bankový odvod. Kým v súčasnosti ide o 0,2 percenta z hodnoty pasív bánk vykazovaných v súvahe, v budúcom roku má podľa návrhu zdvojnásobiť na 0,4 percenta s platnosťou aj na nasledujúce roky. Štát by mal pritom tento odvod od bánk inkasovať aj po roku 2020, hoci od roku 2021 sa mal osobitný bankový odvod zrušiť. Návrh novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií schválil vládny kabinet začiatkom novembra. Zároveň schválila aj návrh, aby sa parlament novelou zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.

Odvod platia už niekoľko rokov

Osobitný odvod platia banky na Slovensku od roku 2012. Až do roku 2015 bola sadzba osobitného odvodu vo výške 0,4 % a od roku 2015 sa znížila na úroveň 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu. V roku 2016 sa novelou zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií ponechala sadzba osobitného odvodu bánk na kalendárne roky 2017 až 2020 na pôvodnej úrovni koeficientu 0,2 % zo základu pre výpočet odvodu. Od roku 2021 už pritom zákon počítal s nulovou sadzbou odvodu. Sadzba osobitného odvodu za príslušný kalendárny rok sa určuje zo základu pre výpočet osobitného odvodu, ktorým je suma pasív banky znížená o sumu vlastného imania.

Tzv. bankový odvod zaviedol štát na vykrytie prípadných budúcich finančných kríz a ochranu stability bankového sektora na Slovensku. Finančné prostriedky sú vedené na osobitnom účte štátnych finančných aktív. Cieľom opatrenia malo byť nahromadenie prostriedkov vo výške jednej miliardy eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dana Meager