Európska únia pripravuje zoznam takmer 20 veľkých internetových spoločností, na ktoré sa budú vzťahovať nové a prísnejšie pravidlá súvisiace s obmedzením ich trhovej sily.
Platiť má pre ne prísnejšia regulácia ako pre menšie firmy. S konkurenciou sa budú musieť podeliť o dáta, pričom by mal byť transparentnejší aj spôsob zhromažďovania informácií.
Výber firiem by mal podliehať niekoľkým kritériám, ako napríklad trhovému podielu či počtu používateľov. Pravdepodobne sa naň dostanú aj Facebook či Google, ale aj firmy, ktoré sú také silné, že bez využitia ich platforiem nemôžu menšie spoločnosti obchodovať.
Lepšia hospodárska súťaž
Tento krok súvisí s narastajúcim úsilím Bruselu prinútiť veľké technologické firmy zmeniť ich obchodné praktiky. Presný zoznam spoločností a kritérií je stále predmetom diskusií.
Ich cieľom je zlepšiť podmienky hospodárskej súťaže. Únia chce takisto priniesť nové pravidlá, ktoré nebudú operovať len s pokutami voči veľkým firmám, keďže tie ich často vnímajú len ako výdavky na podnikanie.
Veľká päťka
Brusel chce namiesto toho prinútiť firmy ako Amazon či Apple, aby zdieľali informácie s konkurenciou.
V extrémnom prípade sa EÚ bude usilovať riešiť štrukturálne problémy rozbitím takzvanej Veľkej päťky alebo núteným predajom podielov v prípade, že sa budú správať na úkor rivalov.
Kritika a odpor
Financial Times s odvolaním sa na dobre informované zdroje uvádzajú, že kontroverzný zoznam sa bude zameriavať najmä na americké firmy, čo prináša riziko naštrbenia vzťahov medzi Washingtonom a Bruselom.
Kritika voči Veľkej päťke však prichádza aj z USA. Kongres vo svojej správe uviedol, že tieto firmy zneužívajú trhovú silu a mali by úplne reštrukturalizovať svoje podnikanie.
Únia očakáva urputný odpor zo strany technologických firiem.
Nové pravidlá používania internetu
Pripravuje tiež návrhy týkajúce sa internetových pravidiel v rámci bloku. Zverejniť by ich mali v decembri. Ich cieľom je zvýšiť zodpovednosť platforiem pokiaľ ide o kontrolu nelegálneho obsahu alebo produktov predávaných online.
Podľa Financial Times nemenovaná osoba z okolia bruselských plánov vyhlásila, že „veľké platformy sú invazívne, platia nízke dane a ničia konkurenciu“. „Toto nie je internet, aký sme chceli,“ dodal zdroj.