Digitálne euro môže negatívne vplývať na ziskovosť bánk na Slovensku, pre spotrebiteľov však prinesie viacero výhod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ekonomika, Európska únia, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Digitálne euro prináša pre banky na Slovensku nové výzvy, aj keď pre spotrebiteľov a obchodníkov to znamená viacero výhod. Ako uvádza Daniel Hajdiak z Národnej banky Slovenska, zavedenie digitálneho eura umožní spotrebiteľom plniť svoje digitálne peňaženky nielen z hotovosti, ale aj prevodom z bežného účtu v banke. „Otázka, koľko prostriedkov z bežných účtov klientov bude presunutých do digitálneho eura, je pre banky kľúčová,“ uviedol Hajdiak.

Zákazníci môžu pri zavedení digitálneho eura presunúť prostriedky z bežných účtov do digitálnych peňaženiek. To môže mať negatívny vplyv na likviditu a ziskovosť bánk. „Veľkosť tohto presunu bude závisieť od miery akceptácie digitálneho eura spotrebiteľmi, nastavenia limitu na veľkosť digitálnej peňaženky a štruktúry vkladov domácností,“ uvádza odborník.

Slovensko v porovnaní s inými krajinami

Rôzne krajiny budú na zavedenie digitálneho eura reagovať odlišne, záleží to však od viacerých faktorov. Digitálne euro môže mať intenzívnejší vplyv v krajinách, kde retailové vklady predstavujú významnejšiu zložku financovania a priemerné zostatky na bankových vkladoch sú nižšie. Podľa prieskumu v Nemecku by ochota využiť digitálne euro v prípade bankovej krízy oproti bežnému stavu mohla zdvojnásobiť, čo by prehĺbilo pokles vkladov.

Slováci v porovnaní s inými krajinami využívajú hotovosť relatívne najviac ako prostriedok uchovania hodnoty a zároveň ju relatívne najmenej považujú za dôležitú spomedzi možností platieb. Otázkou však podľa odborníka ostáva, či bude dopyt Slovákov po digitálnom eure znamenať výraznejší presun bankových vkladov alebo výraznejší pokles tradičnej hotovosti v obehu.

Pri pohľade na správanie sa spotrebiteľov a transakčný charakter digitálneho eura sa pravdepodobnejším scenárom javí skôr odlev bankových vkladov než zníženie objemu hotovosti, ktorú domácnosti používajú ako prostriedok uchovávania hodnoty.

Očakávaný odlev vkladov domácností

Domáce banky môžu po zavedení digitálneho eura podľa Hajdiaka očakávať odlev vkladov domácností vo výške 5 %. Hoci retailové vklady tvoria stabilný a nákladovo efektívny zdroj financovania, digitálne euro môže spôsobiť ich presun, čo by malo dopad na likviditu a ziskovosť bánk. Podľa Hajdiaka bude kľúčovým faktorom pre banky najmä limit na držbu digitálneho eura a počet spotrebiteľov, ktorí sa rozhodnú ho využívať.

Analýza upozorňuje, že ohrozené sú predovšetkým najlacnejšie a najstabilnejšie zdroje bánk. Banky s vyšším podielom bežných platobných účtov budú vystavené väčšiemu riziku odlevu. Aj tak sa podľa Hajdiaka neočakáva zásadný vplyv na sektor, pretože banky majú dostatočné likvidné rezervy a ziskovosť, aby túto situáciu zvládli. Potenciálna zmena spotrebiteľského správania, najmä v prípade obáv o zdravie bankového sektora, však môže zintenzívniť odlev vkladov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka Slovenska