Tohtoročný schodok verejných financií by sa mal vyšplhať z vlaňajších 6,2 percenta na 9,9 percenta HDP. Vyplýva to z aktuálneho programu stability, ktorý v stredu schválil vládny kabinet. Predpoklady plnenia rozpočtu na tento rok ostávajú podľa rezortu financií konzervatívne spolu s vytvorením si dodatočnej rezervy.
Vyššie výdavky súvisiace s pandémiou a dodatočná rezerva by v prípade plného využitia tak mohli zvýšiť schodok verejných financií v tomto roku. Rast hrubého verejného dlhu sa odhaduje z vlaňajších 60,6 percenta na tohtoročných 64,1 percenta HDP.
Návrat k stabilnejšej situácii
V roku 2022 sa predpokladá návrat k stabilnejšej situácii v zdravotnej aj ekonomickej oblasti a od roku 2023 začne aj aktívne ozdravovanie bilancie hospodárenia.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Program stability predpokladá, že pandemická situácia sa bude so zaočkovanosťou stabilizovať, čo umožní postupné sťahovanie pomoci z ekonomiky. Po ich odznení by sa deficit verejných financií mal podľa odhadov znížiť na úroveň 5,1 percenta HDP v roku 2022.
Následne po stabilizačnej fáze bude potrebné pokračovať v ozdravovaní verejných financií znižovaním štrukturálneho deficitu. Novým strednodobým cieľom rozpočtovej politiky bude dosiahnutie štrukturálneho prebytku 0,5 percenta HDP, a to najneskôr do roku 2028.
Prioritou je reforma dôchodkového systému
Jednou z hlavných priorít vlády je pokračovanie v reformách v dôchodkovom systéme. Dlhodobú udržateľnosť pomôže zlepšiť najmä opätovné naviazanie veku odchodu do dôchodku na strednú dobu dožitia. Prvým krokom bola zmena Ústavy SR z decembra minulého roka, ktorou sa od začiatku roka 2023 zrušil strop na dôchodkový vek.
Cieľom je zlepšiť udržateľnosť prvého priebežne financovaného dôchodkového piliera, efektívnosť druhého piliera, ako i celkovú transparentnosť a stabilitu dôchodkového systému.
Analytici očakávajú pokles slovenskej ekonomiky, spotreba domácností by ale postupne mohla začať rásť
Riadenie verejných financií posilní podľa rezortu financií aj reforma ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti spolu s ďalšími reformami. Taktiež to bude naštartovanie ekonomického rastu prostredníctvom plánu obnovy.
Program stability je hlavný strednodobý rozpočtový dokument Slovenska. Založený je na marcovej prognóze Výborov pre makroekonomické a daňové prognózy.