Celkové aktíva v rámci kolektívneho investovania od februára 2020, teda od predkrízového stavu, do septembra 2021 vzrástli o 19,94 %. Najväčší nárast podľa Národnej banky Slovenska zaznamenali akciové fondy, a to o 92,73 %. Nasledovali realitné fondy s rastom o 22,39 % a zmiešané fondy, ktorých aktíva stúpli o 21,46 %.
Najväčší podiel mali zmiešané fondy
V porovnaní s februárom 2020 klesli len dlhopisové fondy, a to o 11,68 %. Toto porovnanie je podľa centrálnej banky očistené o reklasifikácie, ktoré medzičasom nastali.
Investičné fondy postihla pandémia koronavírusu, hoci len nakrátko. Po nástupe krízy a poklese celkových aktív o 6,29 % v rámci porovnania koncov februára a marca 2020 nasledoval až po tretí kvartál 2021 výlučne nárast.
Drvivá väčšina základného imania bánk na Slovensku je v zahraničných rukách, domáci podiel sa ešte znížil
Pokles vtedy zaznamenali všetky typy fondov od 7 do 9 %, s výnimkou realitných. Tie vzrástli o 0,38 %. Hodnota celkových aktív za všetky fondy sa vrátila na predkrízový stav v auguste 2020.
Najväčší podiel na celkových aktívach mali ku koncu septembra zmiešané fondy s podielom 49,67 %. Nasledovali realitné fondy s podielom 22,01 % a dlhopisové fondy s podielom 15,92 %.
Spravovali 99 otvorených podielových fondov
Podiel akciových fondov predstavoval 12,3 %. Ostatné fondy, teda fondy, ktoré sa nedajú zaradiť do žiadnej zo spomínaných kategórií, mali podiel 0,10 %.
Na finančnom trhu SR je kolektívne investovanie zastúpené siedmimi tuzemskými správcovskými spoločnosťami a jednou zahraničnou správcovskou spoločnosťou. Ku koncu septembra mali v správe 99 tuzemských otvorených podielových fondov.
Situácia na trhu podnikových úverov sa podľa NBS zlepšuje, obnovil sa aj rast investičných úverov
Tuzemské správcovské spoločnosti sú 365.invest, Asset Management Slovenskej sporiteľne, Eurizon Asset Management Slovakia, Goldside Asset Management, IAD Investments, Partners Asset Management a Tatra Asset Management.
Zahraničnou správcovskou spoločnosťou je ČSOB Asset Management.