Ak riešime nejaký problém, ideme za odborníkom, ktorý má v danej oblasti skúsenosti a potrebné vzdelanie. Ak ste chorí idete za lekárom, ak sa vám pokazí práčka, zavoláte opravára pračiek, ak chcete riešiť financie alebo potrebujete vybaviť hypotekárny úver, obrátite sa na finančného poradcu. Na trhu je ich mnoho, ako si vybrať?
Na úvod je dôležité poznať rozdiel medzi finančným poradcom a finančným sprostredkovateľom. Nie každý robí to isté.
Finančný sprostredkovateľ
Sprostredkovateľ má za úlohu chrániť vaše financie – vybaviť najvýhodnejší úver, poistku, poradiť, kedy zmeniť poistenie, do čoho a na akú dobu investovať peniaze, zastupovať vás v komunikácii s finančnými inštitúciami, informovať vás o zmenách v oblasti finančných produktov, ktoré využívate. Mal by vám byť k dispozícii, ak ho budete potrebovať.
Za služby sprostredkovateľov klient neplatí, dostávajú odmenu od finančnej inštitúcie, ktorej produkt si klient vyberie. Na vykonávanie činnosti musia mať oprávnenie Národnej banky Slovenska.
Finančný poradca
Finančný poradca poskytuje konzultačné a poradenské činnosti bez toho, aby nadržiaval jednej finančnej inštitúcii. Hypotekárny poradca si spraví nestrannú analýzu, na základe ktorej klientovi poradí najlepšie riešenie preňho. Medzi jeho činnosti na základe zákona patrí poskytovanie odborných finančných odporúčaní, navrhovanie personálnych finančných plánov, zmena existujúcich zmlúv alebo uzatváranie nových zmlúv o poskytnutí finančných služieb na vašu žiadosť.
Túto činnosť nemôže vykonávať hocikto, na vykonávanie činnosti finančného poradcu potrebuje osoba povolenie, ktoré mu udeľuje Národná banka Slovenska. Klient si za jeho služby platí sám na základe uzatvorenej zmluvy.
Ako si vybrať finančného poradcu či sprostredkovateľa?
- Predstavenie spoločnosti a seba – už na prvom stretnutí vám musí vedieť predstaviť spoločnosť, ktorú zastupuje a svoju osobu, čo ponúka, aké má referencie, portfólio služieb, ako dlho sa svojej činnosti venuje.
- Preverte si ho. Dajte si záležať a vyhľadajte si sprostredkovateľa či agenta na internete, sociálnych sieťach, ak ste dostali referenciu, spýtajte sa ľudí, ktorí využívajú jeho služby, ako sú spokojní. Skontrolujte, či má povolenie NBS na vykonávanie činnosti.
- S akými inštitúciami má podpísanú zmluvu. Ak má agent podpísanú zmluvu iba s jednou inštitúciou a ponúka vám iba ich služby, nemáte istotu či ide naozaj o najlepšiu voľbu pre vás, alebo to robí pre finančnú odmenu. Zistite si preto s koľkými inštitúciami spolupracuje. Čím viac ich je, tým lepšie vie ušiť produkt na mieru pre vás.
- Komplexnosť. Dobrým signálom je, ak poradca s klientom nevybavuje len jednorazovú službu, ako napr. hypotéku, ale vysvetlí dôležitosť aj iných služieb. Finančné produkty fungujú komplexne.
„Profesionálneho finančného sprostredkovateľa spoznáte aj podľa toho, že vám detailne vysvetlí, ako jednotlivé produkty vzájomne súvisia a ako sa vedia dopĺňať čo najlepšie. Napríklad v prípade vybavenia úveru na bývanie by vám mal poradca jednoznačne ponúknuť poistenie nehnuteľnosti, informovať vás o možnostiach ako splatiť hypotéku, napríklad o 10 rokov skôr prostredníctvom investovania a informovať vás o možnosti výhodného refinancovania úveru. Spolupráca so sprostredkovateľom má byť teda dlhodobá.“ uvádza Oliver Korbaš, Director v PROSIGHT Slovensko.
- Pýtajte sa. Najdôležitejšie je sa pýtať, a to na všetko. Aké podmienky vám vie vybaviť, aký úrok na hypotéke, aké poplatky vás čakajú pri danom produkte, aké sú výhody, ale aj riziká. Dôležité je, aby vás nepresviedčal, ale vysvetľoval dané produkty a informoval o službách.
- Zaujíma ho váš aktuálny stav. Na to, aby vám čo najlepšie vedel pomôcť, by mal vedieť, aký je vás súčasný stav financií, s čím rátate do budúcnosti, aké máte plány, dlžoby, uzavreté zmluvy. Na základe týchto informácií vám vie pripraviť vlastný plán.
- Dá vám čas na rozmyslenie a netlačí na vás. Na uzatvorenie zmluvy si dajte dostatočný čas, s poradcom sa pred podpisom stretnite viackrát, pýtajte sa, mal by vám vedieť všetko vysvetliť, ukázať porovnania a netlačiť na vás. Rozhodnutie je vaše.
Ak vás táto téma zaujala, vypočujte si aj podcast NA ROVINU O PENIAZOCH. V epizóde Potrebujem finančného sprostredkovateľa? sa dozviete, ako sa správne hýbať vo finančnom poradenstve.
Vzdelaných, overených a skúsených finančných odborníkov, ktorí sú pripravení ozdraviť vaše financie a ponúknuť vám riešenie na mieru nájdete v PROSIGHT Slovensko.
Informačný servis