Dlhopisy, rovnako ako akcie, sú dôležitým investičným nástrojom, ktorý umožňuje zhodnotiť vaše peniaze. Kúpou dlhopisov požičiava vlastník dlhopisu (investor) finančné prostriedky dlžníkovi (emitentovi dlhopisov, ktorým môže byť štát alebo podnik). Emitent sa zaväzuje k vráteniu peňazí a vyplácaniu úrokov. Avšak aj investovanie do dlhopisov prináša isté riziká. Na rozdiel od akcií je však rizikovosť dlhopisov výrazne nižšia.
Ako investovať do dlhopisov – 5 jednoduchých krokov
Jedným z jednoduchých spôsobov investovania do dlhopisov je nákup ETF fondov (exchange traded funds). Alebo si investori môžu vybrať svoje dlhopisy jednotlivo. Či tak alebo onak, nákup dlhopisov zvyčajne vyžaduje len 5 jednoduchých krokov, ak sa rozhodnete investovať prostredníctvom online brokera.
Krok 1: Otvorte si účet u preferovaného makléra – Zaregistrujte sa na online platforme preferovaného makléra. Ak chcete začať, zadajte niekoľko jednoduchých osobných údajov.
Krok 2: Overenie – Všetci regulovaní brokeri musia zo zákona trvať na overení identifikačných údajov investora, aby sa predišlo podvodu. Poskytnite nejaký doklad totožnosti a adresu, ako požaduje konkrétna online platforma.
Krok 3: Vklad – Investori môžu finančné prostriedky na svoj účet vložiť napríklad prostredníctvom bankového prevodu alebo šeku.
Krok 4: Vyhľadajte dlhopisy – Vyberte si z ponuky pomocou nástroja na vyhľadávanie dlhopisov.
Krok 5: Kúpte dlhopisy – Predtým, ako investor kúpi akékoľvek aktívum, je dôležité sa najskôr porozprávať s profesionálom. Poraďte sa preto s nezávislým finančným poradcom alebo daňovým odborníkom. Keď budete pripravení, vykonajte obchod.
Pre každého platí, že investície treba diverzifikovať a o investovanie sa zaujímať. Je jedno v akom veku, tvrdí odborník
Aké riziko prináša investovanie do dlhopisov
Riziko je kľúčovým determinantom ceny a výnosu dlhopisov. Dlhopisy sú hodnotené podľa dvoch typov rizika:
Úverové riziko
Úverové alebo tiež kreditné riziko znamená, že emitent dlhopisu nesplatí výplatu výnosu. Čím vyššie riziko, tým horšie hodnotenie a vyšší výnos dlhopisu. Dlhopisom prideľuje rating kreditného rizika ratingová agentúra, ako je Moody’s alebo Standard & Poor’s.
Tieto ratingy sa pohybujú od ratingu AAA pre najbezpečnejšie dlhopisy po C pre najrizikovejšie dlhopisy.
Úrokové riziko
Ide o riziko kolísania hodnoty dlhopisu na základe zmien úrokových sadzieb na trhu.
Výhody a nevýhody investovania do dlhopisov
Výhodou investovania do dlhopisov voči akciám je fakt, že máte pevne zadefinovaný ročný zisk. U akcií ste podielnikom vytvoreného zisku spoločnosti, ktorý môže kolísať. Zisk z dlhopisu (kupón) máte pevne stanovený. Okrem toho je presne daný dátum splatnosti dlhopisu, t.j. termín, kedy vám jeho emitent vráti váš vklad. Ako bolo spomenuté vyššie, táto forma investície je bezpečnejšia ako investovanie do akcií, ale spravidla aj menej zisková.