LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 28. júna (WebNoviny.sk) – Vodári z Liptovskej vodárenskej spoločnosti (LVS) apelujú na ľudí, aby nekupovali zbytočne filtračné zariadenia na vodu v obave, že nemajú kvalitnú vodu.
Ľudia zbytočne investujú peniaze
„Mnohí ľudia sa ocitnú v situácii, keď ich osloví zástupca niektorej zo spoločností predávajúcich filtre na pitnú vodu. Najčastejším argumentom, ako v potenciálnom zákazníkovi vzbudiť záujem o kúpu takého zariadenia je, že predajca začne vymenovávať ´overené a zaručené výsledky skúmania´, aká je voda z vodovodu škodlivá, ba až nebezpečná a môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy,“ uviedla pre médiá Eva Petranová, referentka vnútornej a externej komunikácie LVS.
„Predajcovia prezentujú filtračné zariadenia ako produkty na zlepšenie kvality vody. Obyvatelia, ktorí používajú vodu z verejného vodovodu, ich však vôbec nepotrebujú a zbytočne do nich investujú nemalé peniaze,“ vysvetlil Tibor Burger, vedúci oddelenia kvality vody LVS.
Jeho oddelenie je akreditovaným skúšobným laboratóriom, v ktorom vykonávajú odbery a rozbory pitnej a odpadovej vody.
Voda je pod neustálou kontrolou
Voda vo verejnom vodovode je pod neustálou kontrolou a za jej kvalitu ručia vodárne. Pravidelný prevádzkový monitoring, odoberanie vzoriek vody a vyhodnocovanie získaných výsledkov robia vodárenské spoločnosti, okrem toho robia kontroly aj regionálne úrady verejného zdravotníctva.
„Frekvencia odberu vzoriek vody závisí od veľkosti zásobovanej oblasti, minimálne je to raz mesačne. Ukazovatele, na ktoré sa robí rozbor vody, stanovuje zákon. V laboratóriu preskúmame, či je vo vzorkách vody zvyškový chlór, aby sme mali záruku, že bola dezinfikovaná. Skontrolujeme mikrobiologické, biologické a fyzikálno-chemické ukazovatele. Raz ročne treba skontrolovať aj stopové anorganické a organické ukazovatele. Napríklad ťažké kovy, pesticídy a podobne, ale aj rádiochemické ukazovatele,“ priblížil Burger.