Vo veku 86 rokov zomrel hudobný skladateľ Pavol Janíček, ktorý patril k výrazným osobnostiam hudobného života Banskej Bystrice a banskobystrického štúdia Slovenského rozhlasu.
Ako informoval redaktor a publicistika Slovenského rozhlasu v Bratislave Martin Jurčo, Janíček sa hudbe venoval popri svojom pôvodnom povolaní v podniku Pozemné stavby. Na konci 50. rokov minulého storočia založil tanečný orchester Stavbár pod hlavičkou Pozemných stavieb Banská Bystrica.
Nahrávali s ním viacerí interpreti
„Potreba zriadiť hudobné teleso, ktoré by nahrávalo populárne pesničky v banskobystrickom rozhlasovom štúdiu, ho priviedlo k iniciatíve osloviť hudobníkov zo stredného Slovenska a vytvoriť začiatkom teleso nielen pre potreby nahrávania, ale aj pre verejné účinkovanie. Pôsobil pod rôznymi názvami ako Orchester Pavla Janíčka, začas aj Tanečný orchester Čs. rozhlasu v Banskej Bystrici. Nahrávali s ním viacerí interpreti, ako napr. Zuzka Kollárová, Vlado Oravec, Karol Konárik, Helena Blehárová či Robo Kazík. Pôsobil do roku 1980,“ informoval Jurčo.
Janíček taktiež stál pri zrode festivalu Bystrické zvony a na začiatku 70. rokov uplynulého storočia bol súčasťou organizovania festivalu populárnej hudby Zlatá Ruža Detva. Skladateľ spolupracoval aj s dirigentom Gustavom Bromom či textárom Alojzom Čobejom.
Venoval sa aj zhudobňovaniu scénických diel
Súčasťou jeho pôsobenia v hudobnom priemysle bolo aj zhudobňovanie scénických diel, poézie a väčších hudobno-dramatických útvarov.
Česká herečka náhle zomrela v kuchyni, zverejnili príčinu jej smrti
„Spolupracoval napr. s textárom Petrom Valom, spevákom Igorom Šimegom, nahrali aj CD šansónov. Napísal balet Babylon, ktorý uviedli herci a tanečníci divadla Štúdio tanca a Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici. Vytvoril hudbu k sedemdielnemu filmovému dokumentárnemu seriálu Slovenské rody a hudbu k 13 absolventským prácam študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici, okrem iných Žltá ľalija, Holuby a Šulek, Ženský zákon, Matka, Deti slnka,“ doplnil Jurčo.