BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) – V Bratislave dnes vo veku 80 rokov zomrel spisovateľ Milan Ferko. Ferko v roku 1968 vydal ostrý protest proti okupácii Československa, ktorý publikovali v celej demokratickej Európe. Do augusta 1968 získal viacero ocenení, no potom dvadsať rokov nesmel byť ani nominovaný. Po novembri 1989 zasa dodržiaval zásadu, že človek vo vedúcich funkciách sa nemá uchádzať o pocty a vyznamenania, tvrdí Pavol Janík zo Spolku slovenských spisovateľov.
Milan Ferko (14. decembra 1929 Veľké Rovné – 26. novembra 2010 Bratislava) bol uznávaným básnikom, prozaikom, dramatikom, scenáristom, autorom literatúry pre deti a mládež, členom a niekdajším predsedom Spolku slovenských spisovateľov, ako aj významným občianskym aktivistom. Absolvoval právo na Právnickej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave. Bol redaktorom denníka Smena a týždenníka Kultúrny život, šéfredaktorom mesačníka Mladá tvorba a Slovenských pohľadov, redaktorom Vydavateľstva Slovenských spisovateľ a po roku 1976 profesionálnym spisovateľom. Od 1993 pôsobil ako šéfredaktor Slovenských pohľadov, neskôr ako sekčný šéf na Ministerstve kultúry SR. Od roku 1998 pracoval ako slobodný spisovateľ. Z všestrannej literárnej tvorby Milana Ferka vyniká najmä rad diel historickej beletrie a drámy, ktoré majú európske literárne i myšlienkové parametre a získali si veľký záujem čitateľov doma i v zahraničí.
Nemenej závažná je aj spoločenská angažovanosť Milana Ferka v publicistike, v účasti na vytvorení Ústavy Slovenskej republiky a na činnosti viacerých občianskych združení. Milan Ferko dva razy zachránil pred zánikom najstarší stredoeurópsky literárny časopis Slovenské pohľady, v roku 1991 zostavil Deklaráciu zvrchovanosti a v roku 1995 Zákon o štátnom jazyku.