BRATISLAVA 5. júla (WEBNOVINY) – Celonárodná púť k sv. Cyrilovi a Metodovi spojená s otvorením jubilejného Cyrilo-metodského roka bude vo štvrtok v Nitre. Slávnostná svätá omša bude o 10:00 na Svätoplukovom námestí v Nitre.
Hlavným celebrantom bude bratislavský arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislav Zvolenský. Parkovanie áut a autobusov bude možné pri zimnom štadióne pod hradom a pri Župnom dome.
Rovnako vo štvrtok sa bude konať Cyrilometodská púť „Pramene života“ v Kostole sv. Kríža v Bratislave-Devíne. Púť sa začne o 9:00 slávnostnou svätou omšou. O 14:00 bude Moleben k Cyrilovi a Metodovi, ktorý pripravila gréckokatolícka farnosť Bratislava – Staré Mesto.
Bratislavská eparchia pozýva na otvorenie jubilejného roka sv. Cyrila a Metoda v eparchii, ktoré sa uskutoční v Katedrále Povýšenia sv. Kríža už dnes o 17:45, teda v predvečer sviatku Svätých apoštolom rovných Cyrila a Metoda, učiteľov Slovanov, a to večierňou, ktorej bude predsedať vladyka Peter (Rusnák), bratislavský eparcha.
Jubilejný cyrilometodský rok otvorí vladyka Milan Chautur
Už v stredu sa začína celoeparchiálna odpustová slávnosť ku cti sv. Cyrila a Metoda v Sečovciach. Pri tejto slávnosti vladyka Milan Chautur otvorí v Košickej eparchii cyrilometodský jubilejný rok pri príležitosti 1 150. výročia príchodu vierozvestcov na naše územie.
Slávnosť vyvrcholí vo štvrtok o 10:00 Archijerejskou svätou liturgiou, na ktorej bude slávnostným kazateľom pražský apoštolský exarcha Ladislav Hučko.
Jubilejný Cyrilo-metodský rok sa začne 5. júla 2012 v Nitre. Vyvrcholí 15. septembra 2013 v Šaštíne.
Vo štvrtok je štátny sviatok, keď si pripomíname slovanských vierozvestov svätých Konštantína a Metoda, ktorí priniesli vieru, zostavili slovanské písmo (hlaholiku) a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty.
Na Slovensku sa sviatok Cyrila a Metoda slávi 5. júla, v neslovanských krajinách 14. februára. Svätí Cyril a Metod boli vyhlásení za spolupatrónov Európy.
Bratia sa narodili v meste Solún (Thessaloniké) v severnom Grécku, Metod okolo roku 815 a Konštantín v roku 827. Metod študoval právo, stal sa správcom veľkej byzantskej župy, ktorej obyvateľstvo bolo slovanské. Konštantín študoval v Carihrade na cisárskej škole spolu s budúcim cisárom Michalom III. Po skončení štúdií zastával vysoké funkcie. Bol bibliotekárom carihradského patriarchu a prednášal na cisárskej škole.
Solúnski bratia hlásali evanjelium a pripravovali kňazov
Pre jeho vzdelanie ho označovali za „filozofa“. V roku 855 odišli bratia do kláštora na horu Olymp v Malej Ázii. Cisár Michal III. ich však čoskoro poslal ako poslov k Chazarom, ktorí mali svoje sídla medzi Čiernym a Kaspickým morom. Cestou sa zastavili na Kryme, kde našli pozostatky sv. Klementa, štvrtého pápeža, ktorý zahynul mučeníckou smrťou. Pozostatky neskôr preniesli do Ríma.
V roku 863 cisár bratov poslal ako vierozvestov na Veľkú Moravu. Pre toto poslanie zostavili slovanské písmo (hlaholiku) a preložili do staroslovienčiny liturgické a biblické texty.
Okrem hlásania evanjelia pripravovali mladých mužov na kňazstvo. V roku 867 odišli do Ríma, kde pápež Hadrián II. schválil ich činnosť a uznal staroslovienčinu ako liturgický jazyk. Konštantín, ktorý na sklonku života prijal meno Cyril, vstúpil v Ríme do kláštora, kde zomrel 14. februára 869. Pochovaný je v Bazilike sv. Klementa v Ríme.
Pápež Hadrián II. vymenoval Metoda za apoštolského legáta a za arcibiskupa pre územie Veľkej Moravy. Cestou z Ríma ho však bavorskí biskupi zajali a väznili vo Švábsku. Metod zomrel 6. apríla 885 a pochovali ho v hlavnom moravskom chráme, dodnes však nie je jasné, kde sa presne nachádzal.