- aktualizované 24. apríla 07:05
PARÍŽ 23. apríla (WebNoviny.sk) – Do druhého kola prezidentských volieb vo Francúzsku, ktoré sa uskutoční 7. mája, postúpili centrista Emmanuel Macrona a kandidátka krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová.
Vyplýva to z čiastkových výsledkov zverejnených v pondelok ráno francúzskym ministerstvom vnútra. Po sčítaní 97 percent hlasov vedie Macron so ziskom 23,86 percenta hlasov, druhá Le Penová dostala 21,43 percenta hlasov.
Neúspech tradičných strán
Voľby sú výrazným neúspechom tradičných strán, keďže po dlhom čase sa do druhého kola nedostal ani kandidát socialistov, ani kandidát konzervatívcov.
Aférami poznačený konzervatívny kandidát Francois Fillon skončil až na treťom mieste s ziskom 19,94 percenta hlasov, štvrtý je v tesnom závese ultraľavičiar Jean-Luc Mélenchon (19,62 percenta). Ako piaty skončil s veľkým odstupom kandidát Socialistickej strany (PS) Benoit Hamon, ktorému dalo hlasy 6,35 percenta voličov. Zvyšných šesť kandidátov dostalo menej ako päť percent hlasov.
Údaje ministerstva vnútra tiež ukazujú, že Le Penová získala v nedeľu historicky najvyšší počet hlasov pre svoj Národný front. Zatiaľ čo v druhom kole regionálnych volieb v roku 2015 mu dalo pri oveľa nižšej účasti hlas približne 6,8 milióna voličov, tentoraz to bolo vyše 7,6 milióna.
Le Penovej sa tentoraz darilo oveľa lepšie ako v roku 2012, keď na prezidentskú funkciu kandidovala prvýkrát a získala 6,4 milióna odovzdaných hlasov (17,9 percenta).
Voličská účasť v prvom kole prezidentských volieb dosiahla 78,23 percenta, teda o niečo menej ako pred piatimi rokmi (79,48 percenta).
Macron v bašte FN prepadol
Dvom najúspešnejším kandidátom prvého kola sa rôzne darilo v mestách, kde v nedeľu odovzdali svoj hlas.
Macron skončil podľa údajov ministerstva vnútra v mestečku Le Touquet ležiacom na severovýchode krajiny v departemente Pas-de-Calais, kde sa nachádza aj jeho volebný obvod, druhý so ziskom 30,4 percenta hlasov.
Predbehol ho konzervatívec Fillon, ktorý dostal 50,8 percenta hlasov. Le Penová skončila tretia so ziskom iba deväť percent hlasov.
Le Penová hlasovala v bašte FN, meste Hénin-Beaumont, ležiacom v rovnakom departemente ako Le Touquet, kde síce zvíťazila so ziskom 46,5 percenta hlasov, ale nedosiahla absolútnu väčšinu. Macron tam prepadol, keď dostal len 14,86 percenta hlasov a skončil až za ultraľavičiarom Jeanom-Lucom Mélenchonom (19,07 percenta).
Reakcie na výsledky volieb
Postup Le Penovej do druhého kola privítal holandský pravicový populista Geert Wilders. Na sociálnej sieti Twitter reagoval na túto skutočnosť vetou vo francúzštine „Vive la Victoire!“ (Nech žije víťazstvo!). Odchádzajúci francúzsky prezident François Hollande telefonicky zablahoželal Macronovi k úspechu. Oznámil to Elyzejský palác s tým, že Hollande čoskoro oznámi, koho podporí v druhom kole hlasovania.
Nemecký sociálnodemokratický minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v reakcii na výsledky volieb vyjadril nádej, že novým prezidentom bude Macron. „Bol to jediný proeurópsky kandidát, ktorý sa neskrýval za predsudky voči Európe,“ povedal Gabriel v jordánskom hlavnom meste Ammán. Macronovi prisľúbil podporu v ďalšej kampani a označil ho za skvelého kandidáta na prezidentský úrad, „neuveriteľne sympatického človeka a dobrého priateľa“.
Predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a kandidát na kancelára Martin Schulz považuje postup Macrona do druhého kola volieb za úspech zjednotenej Európy. Po Geertovi Wildersovi v Holandsku utrpela teraz porážku aj Marine Le Penová, ktorú nazval „antieurópankou a neskrývanou rasistkou“. V druhom kole však musia všetci Francúzi, ktorí chcú tolerantnú Európu a otvorené hranice, podporiť Macrona, konštatoval v Berlíne Schulz, bývalý predseda Európskeho parlamentu.
Aj hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert privítal na Twitteri úspech Macrona a jeho kurzu „pre silnú EÚ a sociálne trhové hospodárstvo“.