Moderný festival umenia v Helsinkách v stredu večer odštartoval premiéru filmu s názvom Moderné časy navždy. Záverečný nápis „The End“ sa však na plátne fínskeho kina pod holým nebom zjaví až o 10 dní. Film od dánskeho tímu tvorcov známych pod menom Superflex rozpráva príbeh budovy Stora Enso i okolitej štvrti v Helsinkách. Tá v priebehu filmu začne pustnúť a meniť sa na nepoznanie. Časová os divákov prenesie do ďalekej budúcnosti, v ktorej ľudská rasa postupne vymiera a necháva za sebou ošarpané a prázdne budovy i celé mestá.
Tvorcovia filmu si na mušku zobrali budovu Stora Enso od architekta Alvara Aalta, pretože podľa nich predstavuje „symbol sily“ a „centrálne až takmer monumentálne miesto“. Aj samotné premietanie filmu sa koná na obrovskom plátne priamo pred originálnou budovou Stora Enso.
Riaditeľka festivalu Paula Toppila potvrdila, že ide o najdlhší film sveta. Moderné časy navždy začali premietať v stredu o 18 hod SEČ a film pobeží bez prestávky až do 2. apríla. S ohľadom na jeho dĺžku sa na rozdiel od ostatných festivalových filmov bude premietať len raz.
Medzi doteraz najdlhšie experimentálne filmy sveta patril 155-hodinový film francúzskeho režiséra Gérarda Couranta – Cinématon, na ktorom začal pracovať v roku 1978 a poslednú klapku dokončil až uplynulý rok. Moderné časy navždy ho predčili o tri a pol dňa.
www.afp.com