LONDÝN 2. júla (WEBNOVINY) – Španielsky tenista Rafael Nadal a takisto 24-ročný Čech Tomáš Berdych sa v piatok prebojovali do nedeľňajšieho (15.10 h SELČ) finále dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (21. júna – 4. júla, celková dotácia 13,725 milióna libier, tráva). Zhodne sa im to podarilo bez straty setu v semifinále.
Dvanásty muž tohto podujatia a trinásty vo svetovom rebríčku ATP Berdych zvíťazil nad Srbom Novakom Djokovičom nasadeným ako tretím za 138 minút 6:3, 7:6 (9), 6:3 a dostal sa tým do svojho premiérového zápasu o vrcholný titul. Nevypomstilo sa mu, že v druhej časti nezvládol proti miernemu favoritovi podávanie na set za stavu 6:5 a v tajbrejku dokonca povolil zverencovi Mariána Vajdu vyrovnať z 2:6 a ešte sa aj prepracovať k dvom setbalom na príjme.
Následne staronový líder renkingu Nadal nasadený ako druhý štvrtý raz v kariére prenikol do miestneho finále, celkovo svojho okrúhleho 10. takto dôležitého. Šampión zo sezóny 2008 zdolal domáceho Andy Murraya, štvrtého v „pavúku“ i hodnotení, za 142 minút 6:4, 7:6 (6), 6:4. Húževnatý ľavák odvrátil v tajbrejku druhej časti setbal na príjme, ktorý sám súperovi dodal dvojchybou, v treťom dejstve dosiahol obrat z 2:4. V areáli All England Lawn Tennis and Croquet Clubu ťahá Malorčan sériu 13 jednotlivých úspechov, vlani neobhajoval svoj titul pre problémy s kolenami. V sezónach 2006 i 2007 nestačil v rozhodujúcom dueli na Švajčiara Rogera Federera.
Sedemnásobný hrdina z úrovne „veľkej štvorky“ Nadal, ktorý sa 6. júna piaty raz radoval na parížskom antukovom Roland Garros, vedie v štatistike zo vzájomných duelov s Berdychom vysoko 7:3, hoci spočiatku prehrával 1:3. V rámci Španielovej platnej série šiestich úspechov nezískal zverenec Tomáša Krupu ani set. V marci vo štvrťfinále na tvrdom povrchu v Indian Wells prehral rodák z Valašského Meziříčí 4:6, 6:7 (4), pri jedinom doterajšom dueli na najrýchlejšom podklade vo štvrťfinále Wimbledonu 2007 to bolo 6:7 (1), 4:6, 2:6.
Šampión si odnesie 2000 bodov do hodnotenia a šek na 1 milión libier, zdolnému bude patriť 1200 bodov a 500 000 libier.
Rafael Nadal (2-Šp.) – Andy Murray (4-V. Brit.) 6:4, 7:6 (6), 6:4 za 142 minút (37, 63, 42)
Olympijský víťaz z Pekingu 2008 Nadal nečakane podľahol na prípravnom turnaji v londýnskom Queen´s Clube ďalšiemu španielskemu ľavákovi Felicianovi Lópezovi a priamo na adrese SW19 Church Road v britskej metropole prehrával 1:2 na sety v 2. kole s Holanďanom Robinom Haasem i 3. kole proti Nemcovi Philippovi Petzschnerovi. Prehovoril o problémoch s pravým kolenom, nechal si ošetrovať aj „hraciu“ ľavú ruku a v predstihu zrušil svoj štart 9. – 11. júla v daviscupovom štvrťfinále vo Francúzsku, ale počas druhého týždňa Wimbledonu sa prezentuje v čoraz presvedčivejšej forme.
„Odohral som dobrý zápas. Na zdolanie Andyho treba ten najlepší tenis. Bola to dnes veľká výzva, takže víťazstvo proti jednému z najťažších možných súperov považujem za úžasné,“ vyhlásil Nadal a dodal: „Murray si zaslúži grandslamový triumf a som presvedčený, že sa ho aj dočká. Vo finále budem čeliť nemenej náročnému protivníkovi. Tomáš si počína veľmi dobre, má výborný servis a silné údery.“
Murray skonštatoval: „Z prehry som zronený. Proti najlepšiemu hráčovi na svete sa vám nemôže každý fiftín vydariť podľa predstáv. Nehral som zle, ale on skvele – v tom spočíval rozdiel.“
Nadal v prvom sete dosiahol brejk na 5:4, hoci po ese prehrával 15:30. Najprv mu pomohla dvojchyba, potom vytiahol skvelý return a následne rozkolísaný Murray poslal forhend mimo. Išlo jediný brejkbal vstupného dejstva. V druhom si Brit hnaný publikom vytvoril v siedmej hre precíznym defenzívnym lobom dve šance v rade na prerazenie podania, nezvládol však zdanlivo jednoduchý príjem (forhend do siete) a následne neodolal stupňovanému tlaku: Španiel rozpútal svoj typický rozleptávajúci príval tvrdých liftov a spinov. V tajbrejku sa hostiteľ ujal returnovým „winnerom“ náskoku 2:0, ale za stavu 2:1 ako podávajúci zbytočne nasmeroval forhend do siete. Dvoma esami ešte preklopil z 3:4 na 5:4, bojovným dobehnutím pri sieti však napokon nezachránil ďalší bod – 5:5. Po Španielovej dvojchybe mal setbalovú šancu, ktorej sa returnujúci Nadal nezľakol: bekhendovým volejom z úklonu vyrovnal a potom aj s pomocou pásky pri bekhendovom krížnom obhodení upravil na 7:6. Set zavŕšil dostatkom dôrazu v krosovej výmene. Na úvod tretej časti stratil Nadal koncentráciu i gem pri vlastnom podaní – dokonca na nulu. V ôsmej hre posmelený Brit odvrátil prvú rebrejkovú hrozbu podaním, ale dvojchybou dodal Nadalovi druhú možnosť a nabiehaný forhend do extrémne rezaného bekhendu neprehodil ponad sieť. Ďalší forhend v sieti za stavu 4:5 z pohľadu domáceho hráča znamenal mečbal a volej za privodil nečakane rýchly koniec.
Držiteľ 40 primátov z hlavnej profesionálnej úrovne Nadal stále môže zopakovať kúsok spred dvoch rokov, keď dokázal zvíťaziť na Roland Garros aj vo Wimbledone. Toto cenné double sa predtým naposledy vydarilo Švédovi Björnovi Borgovi v roku 1980, vlani vyšlo aj Federerovi.
„Rafa“ v stredajšom londýnskom štvrťfinále pripomenul svoj necelý mesiac starý parížsky finálový triumf nad Švédom Robinom Söderlingom a teraz sa finalistovi newyorských US Open 2008 i januárových melbournských Australian Open Murrayovi revanšoval za spomenutý tohtoročný vrcholný turnaj na južnej pologuli. Na Grand Slame Pacifiku a Ázie odstúpil Španiel zo štvrťfinále zo zdravotných dôvodov v polovici tretieho setu. Nad o rok mladším rodákom zo škótskeho Dunblane, ktorému v piatok v hľadisku držal palce aj futbalista David Beckham, aktuálne vedie 8:3. Predvlani ho zdolal vo štvrťfinále Wimbledonu pri ich dosiaľ jedinom vzájomnom zápase na zelenom podklade.
Murray si aspoň vyrovnal miestny osobný rekord, pred dvanástimi mesiacmi ho medzi najlepšími štyrmi zastavil Američan Andy Roddick. Posledným hostiteľom, ktorý sa radoval vo Wimbledone, je už od roku 1936 Fred Perry. O dva roky neskôr sa do finále prebojoval Bunny Austin.
Nadal – Murray
1. podanie (úspešnosť v %): 68 z 97 = 70% – 55 z 92 = 60%
využitie 1. podania: 53 zo 68 = 78% – 43 z 55 = 78%
využitie 2. podania: 17 z 29 = 59% – 21 z 37 = 57%
esá: 4 – 15
dvojchyby: 2 – 2
víťazné údery: 31 – 37
nevynútené chyby: 13 – 19
body získané na príjme: 28 z 92 = 30% – 27 z 97 = 28%
body získané pri sieti: 23 z 26 = 88% – 16 z 28 = 57%
využitie brejkbalov: 3 zo 4 = 75% – 1 z 3 = 33%
získané lopty celkovo: 98 – 91
najrýchlejšie podanie: 200 km/h – 214 km/h
priemerná rýchlosť 1. podania: 188 km/h – 190 km/h
priemerná rýchlosť 2. podania: 150 km/h – 151 km/h
Tomáš Berdych (12-ČR) – Novak Djokovič (3-Srb.) 6:3, 7:6 (9), 6:3 za 138 minút (33, 70, 35)
Šampión z melbournských Australian Open 2008 Djokovič sa napriek tomuto nezdaru posunie k 5. júlu v počítačovom poradí na 2. miesto za Nadala a pred Federera, čím si vyrovná doterajšie maximum. Berdych pôjde minimálne na 8. pozíciu, v minulosti nebol nad 9. priečkou. Djokovičovi sa revanšoval za „hardové“ dvojsetové prehry z predvlaňajšieho Bangkoku a minuloročného Miami. Cestou do finále sa dosť potrápil s Uzbekom Denisom Istominom i Nemcom Danielom Brandsom, už od piatka budúceho týždňa má na programe daviscupové štvrťfinále na antuke v čilskej
„Grandslamové finále vždy bolo mojím snom. Navyše, práve to wimbledonské asi stojí najvyššie v hierarchii. Nedokážem takto narýchlo vyjadriť moje pocity, je to však úžasné. Chcem si užiť tieto chvíle, ale potom sa začnem dôkladne pripravovať na finále. Ešte som neskončil, zostáva posledná prekážka,“ povedal Berdych, najstarší zo semifinalistov. „Ráno som sa cítil dosť vyčerpane, ale keď som vstúpil na kurt, nejako to zo mňa spadlo,“ cituje Čecha internetová stránka Asociácie tenisových profesionálov (ATP).
„Keď sa mi naskytli možnosti, nezužitkoval som ich. V dôležitých okamihoch som sám seba zrážal aj dvojchybami. Občas som mal aj trochu smoly. Niet pochýb, že som bol nervózny. Netuším, prečo som sa na kurte necítil uvoľnenejšie. V treťom sete mi už chýbala energia a nedokázal som si počínať aktívnejšie. Možno to bolo tým, že som sa pohyboval priďaleko za základnou čiarou a väčšinou som sa najmä bránil,“ uviedol Djokovič a dodal: „Súper odohral veľký zápas, bol dnes lepší, zaslúžil si víťazstvo.“
Posledným Čechom vo wimbledonskom finále dosiaľ bol Ivan Lendl od sezóny 1987. Jan Kodeš sa ozdobil primátom v roku 1973. „Pogratulujte Tomášovi. Budem mu veľmi držať palce a nech si pamätá, čo som mu povedal – ako veľmi vie hrať a aby sa nebál vyhrať,“ odkázal Lendl Berdychovi prostredníctvom facebookového profilu daviscupového družstva ČR. „Je jasné, že môže vyhrať. A vyhrá,“ cituje iDnes.cz niekdajšieho 8. muža renkingu Karla Nováčka. „Bude hrať prvý raz grandslamové finále, ale môže vyhrať,“ duplikoval Bohdan Ulihrach a dodal: „Tvoril hru, mal lepší servis, ktorým si krásne pomáhal, a úplne Novaka prevalcoval.“ Nováček sa pridal: „Zdolal ho s prehľadom a na veľkej scéne, hlavnom dvorci Wimbledonu. Úžasné. Tomášova koncentrácia je na inej úrovni, než bývala. Ukázal veľkú trpezlivosť a skvelú fyzickú pripravenosť. Je svetovou extratriedou.“
Držiteľovi piatich primátov z hlavného profesionálneho okruhu Berdychovi sa v druhom sete piatkového tretieho vzájomného zápasu so zverencom Mariána Vajdu Djokovičom nevypomstilo, že za stavu 6:5 nezvládol podávanie na zisk tejto časti. Nedostal sa ani len k setbalu, dvojchybou dodal súperovi tretiu šancu na rebrejk a potom jeho agresívny forhend kruto zastavila páska. Navyše, v tajbrejku Čechovi nestačil náskok 6:2 (po jednej z dovedna ôsmich Srbových dvojchýb): na zavŕšenie napokon potreboval až 6 setbalov, sám čelil dvom (6:7 a 8:9) – zhodne pri vlastnom servise. Jeden odvrátil priamym bodom z podania, ďalší forhendovým „winnerom“.
Dvadsaťtriročný Belehradčan „Nole“, ktorý si zahral 8. veľké semifinále (a inkasoval 6. prehru), druhé wimbledonské po sezóne 2007, napokon frustrujúco vyriešil tajbrejkovú drámu dvojchybou a zjavne to výrazne okresalo jeho odpor. V treťom sete sa ešte dostal esom z brejkbalu na 1:3, ale v ôsmej hre súperovi pomohol dvoma dvojchybami v rade od skóre 30:30 – 3:5. V úvodnom dejstve Čech dosiahol rozhodujúci únik brejkom na 4:2. Berdych bol set a pol oveľa nebezpečnejší na príjme smerovanom napospol pod nohy, Djokovičovi dlho nefungoval tajming, zaostával v úderovej istote a bol negatívnejšie nastavený. Na zakončovanie v ofenzívnych situáciách často potreboval úder – dva nad očakávania, hodinu bol buď prikrátky alebo prepaľujúci. Zároveň všeobecne panovali odhady, že bude pohyblivejší, účinnejší v defenzíve a dokáže aspoň čiastočne neutralizovať súperovu silu väčšou pestrosťou, dôraznejšími kontrami a ostrejšími uhlami.
Čech napokon bol lepší nielen vo „winneroch“ (34:25), ale aj nevynútených chybách (17:22). Ak by mu spoľahlivejšie vychádzali pokusy o údery popri čiarach – najmä z bekhendovej strany – mohol byť výsledok ešte jednoznačnejší. V zlomovom druhom sete už pred strhujúcim rozuzlením nezužitkoval Djokovič črtajúcu sa šancu prechýliť dianie aspoň k rovnovážnejšiemu: najprv Berdych odvážnym forhendom „inside out“ vymazal hrozbu stavu 1:3 a potom sa v piatej hre Srb vymanil zo skóre 15:40, resp. v siedmom geme zo stavu 15:30, ale nedokázal na tieto záchrany nadviazať a pritlačiť na príjme. Zostane večnou otázkou, či a ako by Berdychom otriaslo, ak by majster sveta ATP 2008 Djokovič napokon predsa vyrovnal na 1:1 na sety namiesto toho, aby upadol do stavu 0:2 a dostal výstrahu za vyvŕšenie sa na vlastnom vaku.
Berdych – Djokovič
1. podanie (úspešnosť v %): 58 zo 102 = 57% – 64 z 88 = 73%
využitie 1. podania: 47 z 58 = 81% – 47 zo 64 = 73%
využitie 2. podania: 28 zo 44 = 64% – 10 z 24 = 42%
esá: 11 – 9
dvojchyby: 2 – 8
víťazné údery: 34 – 25
nevynútené chyby: 17 – 22
body získané na príjme: 31 z 88 = 35% – 27 zo 102 = 26%
body získané pri sieti: 15 z 20 = 75% – 13 zo 16 = 81%
využitie brejkbalov: 3 zo 7 = 43% – 1 zo 4 = 25%
získané lopty celkovo: 106 – 84
najrýchlejšie podanie: 219 km/h – 200 km/h
priemerná rýchlosť 1. podania: 201 km/h – 187 km/h
priemerná rýchlosť 2. podania: 156 km/h – 163 km/h
Prehľad výsledkov doterajších vzájomných zápasov Nadala a Berdycha:
2005 Bastad (Švéd.), antuka, finále, Nadal 2:6, 6:2, 6:4
2005 Cincinnati (USA), tvrdý povrch, 1. kolo, Berdych 6:7 (4), 6:2, 7:6 (3)
2006 Toronto (Kan.), tvrdý povrch, osemfinále, Berdych 6:1, 3:6, 6:2
2006 Madrid (Šp.), tvrdý povrch, štvrťfinále, Berdych 6:3, 7:6 (6)
2007 Montre Carlo (Mon.), antuka, semifinále, Nadal 6:0, 7:5
2007 Londýn – Wimbledon (V. Brit.), tráva, štvrťfinále, Nadal 7:6 (1), 6:4, 6:2
2008 Miami (USA), tvrdý povrch, semifinále, Nadal 7:6 (6), 6:2
2009 Cincinnati (USA), tvrdý povrch, štvrťfinále, Nadal 6:4, 7:5
2009 Barcelona (Šp.), finále (Davisov pohár), antuka, Nadal 7:5, 6:0, 6:2
2010 Indian Wells (USA), tvrdý povrch, štvrťfinále, Nadal 6:4, 7:6 (4)
Cesta do finále Wimbledonu 2010:
Rafael Nadal:
1. kolo: Kei Nišikori (Jap.) 6:2, 6:4, 6:4
2. kolo: Robin Haase (Hol.) 5:7, 6:2, 3:6, 6:0, 6:3
3. kolo: Philipp Petzschner (33-Nem.) 6:4, 4:6, 6:7 (5), 6:2, 6:3
4. kolo (osemfinále): Paul-Henri Mathieu (Fr.) 6:4, 6:2, 6:2
štvrťfinále: Robin Söderling (6-Švéd.) 3:6, 6:3, 7:6 (4), 6:1
semifinále: Andy Murray (4-V. Brit.) 6:4, 7:6 (6), 6:4
Tomáš Berdych:
1. kolo: Andrej Golubev (Kaz.) 7:6 (5), 6:2, 6:2
2. kolo: Benjamin Becker (Nem.) 7:5, 6:3, 6:4
3. kolo: Denis Istomin (Uzb.) 6:7 (1), 7:6 (5), 6:7 (8), 6:3, 6:4
4. kolo (osemfinále): Daniel Brands (Nem.) 4:6, 7:6 (1), 7:5, 6:3
štvrťfinále: Roger Federer (1-Švajč.) 6:4, 3:6, 6:1, 6:4
semifinále: Novak Djokovič (3-Srb.) 6:3, 7:6 (9), 6:3
SITA