PARÍŽ 28. februára (WEBNOVINY) – Najrozvinutejšie krajiny združené v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) budú ešte tento rok opätovne potrebovať rekordne vysoké úvery a získanie potrebných financií bude pre ne drahšie. Organizácia o tom informovala v stredu.
Podľa výhľadu na ročnú úverovú potrebu budú štáty OECD aj po zohľadnení splatených úverov tento rok potrebovať 10,9 bil. eur. Dlhodobé úrokové sadzby pritom pravdepodobne v porovnaní s rokom 2013 narastú o 25 % na 4,0 %.
Celú situáciu skomplikuje fakt, že vlády budú musieť v priebehu najbližších troch rokov refinancovať v priemere takmer tretinu svojich existujúcich dlhodobých úverov. Priemerná veľkosť verejného dlhu krajín OECD by však tento rok mala klesnúť na 2,3 % HDP, čo je najnižšia úroveň od začiatku krízy v roku 2008.
„Získavanie veľkých objemov financií s najnižšími možnými nákladmi a akceptovateľným rizikom pri preklopení je stále veľkou výzvou,“ informovali predstavitelia OECD s tým, že mnoho správcov verejného dlhu sa snaží požičiavať na dlhšie obdobie, aby sa nemuseli na trhy vracať tak často.
Takýto postup však môže zneutralizovať dopad snáh niektorých centrálnych bánk o zníženie úrokových sadzieb mimoriadnymi opatreniami. Výnimkami z trendu sú krajiny ako Španielsko a Taliansko, ktoré sa boria s klesajúcim priemerným časom splatnosti svojich dlhov, vďaka čomu vzniká riziko problémov pri ich obnovovaní. Ak však podmienky na trhu ostanú normálne, zaťaženie by malo byť zvládnuteľné, komentovala OECD vo vyhlásení.