- aktualizované 11. októbra, 16:37
Vládny letecký špeciál priviezol slovenských občanov z Izraela v stredu popoludní. Prílet lietadla Airbus A319 z Tel Avivu na Letisko M. R. Štefánika v Bratislave bol podľa údajov na portáli letiska plánovaný predbežne o 14:40.
Z Letiska Bena Guriona v Tel Avive slovenský vládny špeciál podľa letiska odletel približne napoludnie miestneho času. V Izraeli je o hodinu viac. Na základe priebežne aktualizovanej informácie bratislavského letiska bol prílet lietadla očakávaný o 15:20.
Vyhrotená bezpečnostná situácia
Lietadlo odletelo z Bratislavy do Izraela pre občanov Slovenska, vrátane turistov, v stredu ráno krátko pred 7:00. Dôvodom je vyhrotená bezpečnostná situácia v krajine po víkendových teroristických útokoch palestínskeho Hamasu.
Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt
Slovenské cestovky zájazdy do Izraela napriek vojne nezrušili, občasné vzplanutie konfliktu nie je pre Svätú zem ničím výnimočným
Viaceré letecké spoločnosti zrušili množstvo plánovaných letov z Izraela aj v stredu a tak aj slovenskí občania majú problém dostať sa bezpečne domov.
Slovenské cestovné kancelárie majú v Izraeli niekoľko desiatok svojich klientov, podľa dostupných informácií sú v Izraeli celkovo stovky Slovákov. Kapacita vládneho lietadla je približne 90 miest, ministerstvo vnútra preto okrem tohto prvého repatriačného letu pripravuje aj ďalšie lety.
Na portáli bratislavského letiska sa už objavila informácia aj o druhom vládnom lete do Tel Avivu vo štvrtok ráno o 6:40, s plánovaným príletom naspäť o 14:40.
Cestovné odporúčanie pre Izrael
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR medzitým sprísnilo cestovné odporúčanie pre Izrael na 3. stupeň – teda necestovať. Vyzýva občanov Slovenska, aby do Izraela necestovali. Popri zvýšenom bezpečnostnom riziku sú stále výrazné obmedzenia a výpadky komerčnej leteckej prepravy.
Jeden repatriačný let Slovákom uviaznutým v Izraeli nepomôže. Hlas apeluje na prezidentku aj Odóra, aby konali
Prioritu na prepravu slovenským vládnym špeciálom z Izraela majú zraniteľné osoby bez trvalého či prechodného pobytu v krajine, ako i starší ľudia, chorí, hendikepovaní, tehotné ženy a maloleté osoby. Ako ďalej na sociálnej sieti zdôraznilo ministerstvo zahraničných vecí, neodmietajú pomoc nikomu, ale je potrebné zachovať poriadok a predísť chaosu.