Súvisiace príspevky:
Vláda robí populistické experimenty, útočí poslanec Novotný
TASR dostane peniaze za služby Smeru, zúri Magda Vášáryová
Ministri odblokovali predaj SPP, plyn je bližšie pri kupcovi
Zdravotnícke zariadenia dlhovali SP koncom októbra 52 mil. eur
V utorok čelil zákon roka kritike zo strany opozície.
Za vládne opatrenia smerujúce k zhoršeniu podnikateľského prostredia, predovšetkým zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia, ukážu podnikatelia vláde vztýčený prst, povedal v utorkovej rozprave k rozpočtu poslanec za SaS Juraj Miškov. „A nebude to ukazovák, bude to prostredník,“ dodal.
Vládu vraj čaká karambol
Vláda Roberta Fica sa v budúcom roku zrazí s realitou. Tvrdí to šéf liberálov Richard Sulík. Ako povedal v rámci rozpravy k návrhu rozpočtu, aj socialistická vláda, ktorá rada rozdáva cudzie peniaze, bude musieť zosúladiť svoje predstavy s daňovými a inými príjmami.
„Slovenskej republike ste namiešali smrteľný kokteil, lebo netušíte, ako ekonomika funguje. Vyberiete najviac rovnako veľa daní, ako tento rok,“ odkázal Sulík predstaviteľom vlády s dôvetkom, že je teda otázkou, prečo vláda ničí veci, čo doteraz fungovali, napríklad rovnú daň.
Šéf SaS spochybňuje okrem projekcie príjmov v rozpočte aj odhady samotného rastu hrubého domáceho produktu. Minister financií Peter Kažimír sa tak podľa neho zrejme nepoučil z obdobia prvej Ficovej vlády, kedy bol rozpočet postavený na hospodárskom raste, v skutočnosti však ekonomika klesla.
„Prístup riadneho hospodára je taký, že príjmy odhaduje konzervatívne, naopak výdaje odhaduje s rezervou. Tento prístup Peter Kažimír žiaľ nemá a nemá ani cit pre ekonomický vývoj v krajine. Tak nezodpovedne ako Smer pristupuje k vládnutiu, tak nezodpovedne pristupuje Peter Kažimír k rozpočtu,“ tvrdí Sulík.
Podnikateľov čakajú ťažšie časy
Podľa neho však problémom rozpočtu nie sú len zlé odhady príjmov či vývoja ekonomiky, ale predovšetkým súhrn opatrení, ktorými chce vláda dosiahnuť 3-percentný deficit. Veľa zmien je totiž namierených proti podnikateľskému prostrediu, ktoré drží Slovensko nad vodou.
„Ľudia vám nebudú platiť viac, keď ich zároveň škrtíte,“ konštatoval s tým, že Slovensko tak zároveň prestáva byť atraktívnou krajinou pre investorov, na čo doplatia bežní ľudia.
Časť z nich totiž príde o prácu a veľká časť z nich sa bude o svoje miesto báť, čo je podľa Sulíka ideálnym prostredím na zhoršovanie pracovných podmienok. „Žiaľ, argumenty a zdravý rozum, nemajú proti komunistickej ideológii najmenšiu šancu,“ dodal.
Vláda návrh rozpočtu bráni
Na strane výdavkov budúcoročného rozpočtu to však podľa Sulíka nie je o nič lepšie. „V čase, kedy by ste mali šetriť, míňate viac,“ hovorí predstaviteľom vlády. Príkladom je podľa neho vládny boj s nezamestnanosťou, ktorý sa má realizovať zvyšovaním počtu úradníkov.
„Takýmto spôsobom v Kocúrkove chytali svetlo,“ tvrdí. Podľa predsedu liberálov je riešením v súčasnej situácii škrtanie všade tam, kde to je len trochu možné a zvyšovanie adresnosti sociálnych dávok, čo však vláda nerobí.
Poslanec vládneho Smeru-SD Viliam Duchoň však tvrdí, že opozícia pri svojich vyjadreniach zavádza a používa pritom nesprávne čísla. „Buď opozícia nemá naštudovaný štátny rozpočet, alebo si vymýšľa. Šermuje sa tu s číslami,“ povedal.
Sulíkovi zároveň odkázal, že prílev investícií stagnoval a nezamestnanosť rástla už pred prijatím opatrení súčasnou vládou, preto jeho argumenty nepovažuje za správne. Sulík však oponuje, že práve v takomto období vláda podmienky na podnikanie ešte zhoršuje.