Vláda bude s Rusmi pokračovať o novej atómovej elektrárni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atomova elektraren
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) – Vládny kabinet súhlasil s predĺžením termínu na rokovania s ruskou spoločnosťou Rosatom o jej prípadnom vstupe do projektu výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach.

Podľa uznesenia, ktoré schválila v stredu vláda, má minister hospodárstva Tomáš Malatinský svojim kolegom výsledky z rokovaní predstaviť na konci októbra tohto roka.

O zámeroch ruského investora v Bohuniciach sa mali ministri aj verejnosť dozvedieť viac koncom júna, avšak podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH) pre krátkosť času neboli rokovania ukončené.

„Pracovné tímy pomerne jasne definovali hlavné otvorené oblasti, v ktorých bude nevyhnutné nájsť zhodu a identifikovať jednoznačné riešenia a spôsoby tak, aby bol projekt pripravený v najvyššej kvalite a predstavoval atraktívnu investičnú príležitosťou pre akcionárov a financujúce banky,“ zhrnul doterajšie rokovania rezort hospodárstva.

Rôzne komplikácie

Tomas malatinsky
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Rokovania s ruskou spoločnosťou Rosatom podľa ministerstva komplikuje napríklad aj pokles cien elektriny na trhoch, kolabujúci trh s emisnými kvótami oxidu uhličitého a nesúrodé mechanizmy podpory obnoviteľných zdrojov energie v členských štátoch Európskej únie.

„Výsledkom je veľká nepredvídateľnosť vývoja trhu s elektrinou, výrazne znížená motivácia realizovať dlhodobé investície do výrobných kapacít a pripravovať sa tak v dostatočnom predstihu na možný výpadok energetických zdrojov, ktorý môže nastať po roku 2020 až 2025,“ konštatovalo ministerstvo.

Minister hospodárstva dostal od vládneho kabinetu poverenie vyjednávať s Rosatomom o jeho vstupe do spoločnosti Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá by mala zabezpečiť výstavbu novej jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, v apríli tohto roku.

Ruská spoločnosť Rosatom už predstavila rozsah podpory pre projekt výstavby nového jadrového zdroja, ktorú očakáva od Slovenskej republiky. Ruský investor chce mať podľa ministra Malatinského napríklad dlhodobo garantovanú výkupnú cenu elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. O ďalších požiadavkách ruského investora minister zatiaľ nechcel hovoriť.

Projekt stále pokračuje

Auto, peniaze
Foto: Fotobanka Pixmac

Svoj 49-percentný podiel vo firme JESS chce predať český energetický gigant ČEZ. Slovensko. Spoločnosti ČEZ a JAVYS podpísali v januári tohto roka s ruským podnikom Rosatom memorandum.

Memorandum vytvorilo tretej strane podmienky pre poskytnutie potrebných informácií o aktuálnom stave prípravy projektu nového jadrového zdroja v oblasti Jaslovských Bohuníc.

Zvyšný 51-percentný podiel vlastní v JESS štát, a to prostredníctvom Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Na predávaný minoritný podiel má štát predkupné právo.

V projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Bohuniciach sa podľa predstaviteľov spoločnosti JESS stále pokračuje. Terajší akcionári schválili činnosti na tento rok, ktoré počítajú so zabezpečením projektu podľa plánu.

Ide napríklad o začatie procesu posúdenia vplyvu projektu na životné prostredie, tzv. EIA, a ďalšie kroky súvisiace s prípravou projektu. Podľa štúdie realizovateľnosti reálne uvedenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň môže mať výkon až 2 400 megawattov.

Ideálna je dodávka na kľúč

V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse.

Štúdia taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 mld. eur.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené na 216,357 mil. eur. Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov.

Za strategického partnera pri výstavbe novej jadrovej elektrárne si vybrala spoločnosť ČEZ ešte prvá vláda Roberta Fica na základe prieskumu trhu, ktorý vykonalo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením vtedajšieho ministra Ľubomíra Jahnátka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Malatinský