BRATISLAVA 9. decembra (WBN/PR) – Ako každoročne v tomto ročnom období, aj teraz je hlásený v rôznych lokalitách Slovenska zvýšený výskyt ochorení na chrípku a chrípke podobných ochorení – ľudovo nazývaných prechladnutia. Ide pritom o infekčné ochorenia spôsobené rôznymi typmi vírusov.
Cesta prenosu infekcie
Vírus sa prenáša najčastejšie vzdušnou cestou – tzv. kvapôčkovou infekciou, a to najmä pri dýchaní alebo nepriamo, kontaminovanými predmetmi. Vstupnou bránou infekcie je sliznica nosa a očná spojivka. Vírusy sa rozmnožujú v povrchových vrstvách sliznice horných ciest dýchacích, vyvolávajú zápalový proces charakterizovaný opuchom nosovej sliznice a vznikom sekrécie. Inkubačný čas trvá jeden až tri dni.
Klinické príznaky
Zo symptómov pri chrípke dominuje vysoká a náhle vzniknutá teplota nad 39 ○C spojená s veľkou únavou, bolesťami svalov, kĺbov a hlavy. Pri prechladnutí dominuje skôr vodnatá a mukózna nádcha spojená so sťaženým dýchaním a strácaním čuchu. Chorí majú bolesti hlavy a hrdla, asi tretina z nich suchý kašeľ, telesná teplota býva mierne zvýšená.
Reakcia imunitného systému
Ak sa do organizmu dostanú cudzie látky alebo pôvodcovia ochorení – vírusy, baktérie, aktivuje sa ako prvá, vrodená nešpecifická imunita, zložená z bielych krviniek (leukocytov) a rôznych chemických látok, ktoré majú za úlohu označiť a narušiť integritu vírusov, baktérií a iných cudzorodých látok a tak chrániť telu vlastné bunky. Úlohou bielych krviniek je zase pohltiť, čiže fagocytovať cudzorodé látky, napríklad vírusy.
Po stimulácii nešpecifickej imunity sa začne aktivovať aj systém špecifickej imunity – lymfocyty (iná časť bielych krviniek). B-lymfocyty tvoria špecifické protilátky proti konkrétnemu vírusu, ktoré sa naviažu na povrch vírusov a tak zabraňujú ich rozmnožovaniu. Cytotoxické T-lymfocyty, pôvodcov ochorenia priamo rozkladajú.
Bunky špecifickej imunity sú schopné uchovať si v pamäti s akými vírusmi alebo baktériami sa stretli a pri opätovnom kontakte dokážu reagovať rýchlejšie a silnejšou produkciou protilátok, než po prvý krát.
Účinná prevencia a liečba chrípky
Chrípka sa najlepšie lieči stimuláciou imunitného systému, napríklad liekom GUNAPREVAC, ktorý svojim komplexným zložením dokáže stimulovať nešpecifickú a špecifickú bunkovú imunitu zameranú proti vírusom a baktériám, ako aj zaistiť stabilizáciu slizničnej integrity. Daná kombinácia látok prináša účinok, ktorý plne rešpektuje potreby tejto doby – stimulovať jedinca so zníženou imunitou, chrániť jeho sliznicu pred vstupom vírusov do organizmu, ako aj aktívne pôsobiť v prípade prepuknutia infekčného ochorenia. Látky obsiahnuté v prípravku (rastlinné, živočíšne a minerálne zložky) sú v nízkych farmakologických koncentráciách, zabezpečujú preventívne a terapeutické pôsobenie s vysokou bezpečnosťou.
Prípravok GUNAPREVAC sa dávkuje presne tak ako potrebujeme
V prevencii sa podáva 1 krát týždenne 1 tuba granúl, v akútnom stave sa jeho dávka zvyšuje na 3 tuby granúl za deň, nakoľko je potrebná účinná stimulácia imunitného systému, ako aj pôsobenie na jednotlivé príznaky chrípky.
Výsledky z viacerých klinických štúdií potvrdzujú jeho porovnateľný účinok pri prevencii chrípkových ochorené, oproti očkovaniu alebo bakteriálnym lyzátom. Jeho účinok sa porovnával aj pri liečbe akútneho stavu chrípky oproti účinku paracetamolu. Indikátorom účinnosti liečby bola telesná teplota pod 37 °C a vyhodnotenie bodov pri jednotlivých klinických príznakoch (horúčka, bolesť hlavy, únava, kašeľ, upchanie nosa, resp. črevné alebo zažívacie problémy). Z analýzy získaných výsledkov vychádzala jasná liečebná prevaha prípravku GUNAPREVAC. Bolo dokázané, že liek GUNAPREVAC je úspešne používaný pri liečbe akútnych príznakov chrípkového syndrómu, čo bolo dokázané rýchlosťou vymiznutia príznakov a žiadne nežiaduce vedľajšie účinky.
Skúsenosti zo Slovenska
Pediatrička MUDr. Mária Záňová používa vo svojej praxi liečivý prípravok GUNAPREVAC od minulého roku, keď bol uvedený na Slovenský trh. Použitie lieku GUNAPREVAC sa jej v praxi osvedčil na rôzne vírusové a respiračné ochorenia pre jeho výborné preventívne aj liečebné účinky, pričom oceňuje jeho vysokú bezpečnosť a možnosť podávania aj malým deťom. Účinok lieku Gunaprevac ilustrovala na príklade štvorročného pacienta, ktorý bol sledovaný v imunoalergologickej ambulancii pre časté infekcie dýchacích ciest. Počas 7 mesiacov od októbra 2011 do apríla 2012 bol každý mesiac vyšetrený v ambulancii pre ochorenie dýchacích ciest minimálne dvakrát a vybral celkovo štyrikrát antibiotickú liečbu, ktorú mal ordinovanú počas návštevy na pohotovosti. O rok neskôr, od októbra 2012 bol nastavený na prevenciu liekom Gunaprevac pol tuby jedenkrát týždenne a liek užíval do polovice januára. Ambulanciu navštívil až po štyroch mesiacoch vo februári 2013 keď znova ochorel, kedže preventívne užíval GUNAPREVAC len do polovice januára. Pacientovi bol naordinovaný GUNAPREVAC v liečebnej schéme pol tuby každých osem hodín po dobu troch dní, čo stačilo na jeho vyliečenie. Vďaka prípravku GUNAPREVAC sa imunitný systém dieťaťa dokázal veľmi účinne a dlhodobo stabilizovať, čo sa predtým nedarilo napriek klasickej imunologickej liečbe.
Spracovala odborná redakcia Edukafarm