PETROHRAD 2. júla (WebNoviny.sk) – Fubalisti Nemecka sa po prvý raz v histórii stali víťazmi Pohára konfederácií FIFA. V nedeľňajšom finále na Štadióne Krestovskij v Petrohrade Nemci zdolali Čiľanov 1:0 (1:0).
O jediný gól zápasu sa v 20. min postaral Lars Stindl, stredopoliar Borussie Mönchengladbach, ktorý využil prihrávku Tima Wernera po veľkej chybe Marcela Díaza.
Video: Portugalsko po dramatickom zápase získalo bronz na Pohári konfederácií FIFA
V súboji úradujúcich majstrov sveta Nemcov s ostatnými šampiónmi Copa América Čiľanmi mali spočiatku hernú prevahu juhoamerickí futbalisti, ale nepretavili ju v gólový úspech.
Neskôr mali viac z hry aj gólové príležitosti zverenci Joachima Löwa, ktorým na víťazstvo napokon stačil aj jeden gól. Záverečný tlak Čiľanov sa už minul účinku.
Nemci a Čiľania sa stretli na tohtoročnom Pohári konfederácií aj v zápase základnej B-skupiny, ktorý sa skončil zmierlivo 1:1.
Futbalový Pohár konfederácií FIFA 2017
- finále – Petrohrad
Čile – Nemecko 0:1 (0:1)
* Nemecko sa stalo víťazom Pohára konfederácií FIFA
Gól: 20. Stindl, ŽK: 59. Arturo Vidal, 65. G. Jara, 75. E. Vargas, 90. Bravo – 59. Kimmich, 90. Emre Can, 90.+ Rudy, rozhodoval: Mažič (Srb.)
Zostavy:
Čile: Bravo – G. Jara, Medel, Isla, Beausejour – Aránguiz (81. Sagal), M. Díaz (53. Valencia Rossel), Pablo Hernández – Arturo Vidal – E. Vargas (81. Puch), Alexis Sánchez
Nemecko: Ter Stegen – Ginter, Mustafi, Rüdiger – Kimmich, Stindl, Rudy, Hector – Goretzka (90.+ Sule), Draxler – Werner (79. Emre Can)
I. polčas
Skóre sa mohlo meniť už v 5. min. Po dravom prieniku Aránguiza sa k odrazenej lopte dostal Vidal, ale brankár Nemcov Ter Stegen jeho pokus z pár metrov nohami vyrazil. Nemci zahrozili až po štvrťhodine hry, ale bol z toho len jeden nebezpečný center a následne neškodný rohový kop.
Po dvadsiatich minútach sa naplnila tradičná „herná schéma“ nedáš-dostaneš. Najprv Alexis Sánchez vo veľkej šanci neumiestnil loptu za chrbát Ter Stegena a na druhej strane vzápätí padol gól. Stredopoliar Marcelo Díaz nevidel za sebou Wernera. Ten mu vzal loptu a proti vybiehajúcemu Bravovi prihral Stindlovi, ktorý skóroval do prázdnej bránky – 0:1.
Nemci naďalej pôsobili pasívnejším dojmom, ale v 36. min Rudy vysunul Goretzku a ten v rýchlosti namieril tesne vedľa pravej žrde čilskej bránky. V 40. min nebezpečne vystrelil Draxler, ale tiež nenamieril medzi tri žrde juhoamerického tímu.
V záverečnej minúte I. polčasu mohol prikrášliť vedenie Nemcov Goretzka, ale kým si prehodil loptu z ľavej na pravú nohu, Bravo mu dokázal zmenšiť strelecký uhol a loptu za svoj chrbát nepustil.
II. polčas
V 55. min sa sólo Draxlera takmer skončilo gólom – tečovaná lopta jedným z obrancov Čile sa skončila len rohovým kopom. Čiľanom vtedy nešlo, ale v 71. min mal vyrovnanie na kopačke ich hviezdny útočník Alexis Sánchez. Jeho gólový pokus v poslednej chvíli zablokoval Rudy.
O čosi neskôr v dobrej pozícii prestrelil Vidal a od zlosti päsťou pobúchal po trávniku. Juhoameričania zdvihli hlavy a v 84. min po spolupráci striedajúcich hráčov po prihrávke Pucha prekopol Sagal takmer prázdnu nemeckú bránku.
V piatej minúte nadstaveného času mohol z priameho kopu vyrovnať Alexis Sánchez, ale Ter Stegen bol pozorný. Nemci sa napokon ubránili a stali sa šampiónmi Pohára konfederácií.
Pohár konfederácií FIFA
- prehľad medailistov
I. ročník: 1992 (Saudská Arábia): 1. Argentína, 2. Saudská Arábia, 3. USA, finále: Argentína – Saudská Arábia 3:1 (2:0)
II. ročník: 1995 (Saudská Arábia): 1. Dánsko, 2. Argentína, 3. Mexiko, finále: Dánsko – Argentína 2:0 (1:0)
III. ročník: 1997 (Saudská Arábia): 1. Brazília, 2. Austrália, 3. Česko, finále: Brazília – Austrália 6:0 (3:0)
IV. ročník: 1999 (Mexiko): 1. Mexiko, 2. Brazília, 3. USA, finále: Mexiko – Brazília 4:3 (2:1)
V. ročník: 2001 (Kórejská republika, Japonsko): 1. Francúzsko, 2. Japonsko, 3. Austrália, finále: Francúzsko – Japonsko 1:0 (1:0)
VI. ročník: 2003 (Francúzsko): 1. Francúzsko, 2. Kamerun, 3. Turecko, finále: Francúzsko – Kamerun 1:0 po predĺžení (0:0, 0:0)
VII. ročník: 2005 (Nemecko): 1. Brazília, 2. Argentína, 3. Nemecko, finále: Brazília – Argentína 4:1 (2:0)
VIII. ročník: 2009 (Juhoafrická republika): 1. Brazília, 2. USA, 3. Španielsko, finále: Brazília – USA 3:2 (0:2)
IX. ročník: 2013 (Brazília): 1. Brazília, 2. Španielsko, 3. Taliansko, finále: Brazília – Španielsko 3:0 (2:0)
X. ročník: 2017 (Rusko): 1. Nemecko, 2.Čile, 3. Portugalsko, finále: Nemecko – Čile 1:0 (1:0)