Video: Násilie na ženách treba nahlasovať, môže mať rôzne formy aj fázy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
domáce násilie
Foto: ilustračné, Thinkstock.

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Ak má ktokoľvek informácie o tom, že sa v jeho okolí pácha násilie na ženách, môže sa s dôverou obrátiť na políciu, ktorá má zákonné prostriedky a možnosti pomôcť.

Násilie má rôzne formy

Uviedol to na videu na sociálnej sieti hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka pri príležitosti Medzinárodného dňa eliminácie násilia páchaného na ženách, ktorý si svet pripomenul v nedeľu 25. novembra.

„Takéto násilie môže mať rôzne formy: môže ísť o psychické, fyzické, sexuálne, sociálne alebo ekonomické násilie,“ vysvetlil Slivka s tým, že občania sa môžu telefonicky obrátiť na telefónne číslo 158, prípadne takéto konanie nahlásiť osobne na najbližšom policajnom oddelení.

Fázy domáceho násilia

Polícia chce podľa vlastných slov v tejto oblasti v rámci prevencie zvýšiť informovanosť o tomto fenoméne. Násilie je podľa polície definované ako „akýkoľvek útok na integritu človeka“.

O domácom násilí možno hovoriť vtedy, keď sa deje v súkromí „za zatvorenými dverami“. Môže sa deliť na štyri fázy, pričom prvou je „fáza narastania napätia“, ked partneri spolu nekomunikujú a atmosféra je „dusná“. Nasleduje „fáza výbuchu“, po ktorej prichádza „fáza udobrovania“.

Štvrtou fázou je podľa polícia „fáza medových týždňov“, ktorá je charakteristická popieraním akéhokoľvek násilia alebo konfliktu. Tieto štyri fázy predstavujú podľa polície „kruh domáceho násilia“. Pokiaľ sa takzvaný kruh zopakuje po druhýkrát, obete sú podľa polície už v situácii, keď si nedokážu sami pomôcť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR