CHICAGO 15. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga Blackhawks získali tretí Stanleyho pohár za posledných šesť sezón. V pondelkovom zápase číslo šesť zdolali doma v United Centre hráčov Tampy Bay Lightning 2:0 a vyhrali finálovú sériu 4:2.
Hossa je s troma Stanleyho pohármi najlepším Slovákom
Chicago triumfovalo v poslednom čase v bojoch o hokejový grál aj v rokoch 2010 a 2013, vždy bol pritom aj Marián Hossa. Pre Blackhawks je to celkovo šiesty Stanleyho pohár (1934, 1938, 1961, 2010, 2013, 2015). Na domácom ľade oslavovali Blackhawks prvýkrát po 77 rokoch, naposledy to bolo v sezóne 1937/1938. Následné tri triumfy sa zrodili na klziskách súperov.
Marián Hossa v šiestom finále ohrozil bránku súpera dvakrát, celkovo odohral 18:11 min. S troma Stanleyho pohármi je Trenčan už najlepším Slovákom, odpútal sa od dvojnásobného držiteľa trofeje Tomáša Kopeckého.
Tréneri oboch tímov sa rozhodli pred pondelkovým zápasom nemiešať so zostavami. Za Tampu nastúpil aj útočník Nikita Kučerov, ktorý piate finále nedohral pre zranenie. V bránke nechýbal Ben Bishop, ktorého tiež trápia zdravotné problémy.
1. zápas:
Video: Chicago vyhralo prvé finále, Bishop vychytal Hossu
Obrazom: Chicago otočilo zápas, oslavuje prvú finálovú výhru
2. zápas:
Video: Blesky vyrovnali finále NHL, Hossa prihral na gól
Obrazom: Tampa sa otriasla z prvej prehry, vyrovnala sériu
3. zápas:
Video: Blesky otočili finále NHL, Hossa bol hviezdou zápasu
Obrazom: Hossove body nepomohli, tretie finále vyhrala Tampa
4.zápas:
Video: Bitka o hokejový grál je nerozhodná, Hossa asistoval
Obrazom: Chicago tesne zdolalo Tampu, vyrovnalo sériu NHL
5. zápas:
Video: Chicago je krok od Stanleyho pohára, Hossa nebodoval
Obrazom: Hossa je krôčik od zisku hokejového grálu
6. zápas:
Obrazom: Blesky neskórovali, Stanley Cup zavíta na Slovensko
Hossa je slovenským kráľom v NHL, opäť pije zo Stanley Cupu
Video: Keith okrem Stanley Cupu získal aj Conn Smythe Trophy
V šiestom finále skórovali iba Keith a Kane
Chicago začalo aktívne, vidina Stanleyho pohára ho hnala dopredu. Tampa sa zamerala na defenzívu a rýchle výpady. Blackhawks v prvej tretine prestrieľali súpera 13:4, skóre mohli otvoriť predovšetkým vo dvoch presilových hrách.
V 8. minúte mal gól na hokejke hosťujúci kapitán Steven Stamkos, ale puk sa odrazil od žŕdky. Agilný Stamkos si vypracoval možnosť na skórovanie aj v druhej časti hry, brankár Crawford zlikvidoval jeho samostný únik betónom. Chicago pokračovalo v aktívnej hre smerom dopredu, nedokázalo sa však presadiť ani z tesnej blízkosti a strelci v rozhodujúcich momentoch zlyhávali.
Domáci fanúšikovia sa dočkali v 18. minúte. Prvú strelu Duncana Keitha ešte Bishop vyrazil, ale rovno späť pred obrancu Blackhawks, ktorý sa na druhý pokus už nepomýlil – 1:0. V závere druhej tretiny mohol poistiť delovkou vedenie Chicaga Brent Seabrook, ale proti bola ľavá žŕdka.
Blackhawks začali hrať ešte dôslednejšie v defenzíve a nepúšťali súperov do veľkých šancí. V 55. minúte po prečíslení mohol skórovať už Brad Richards, ale puk ešte prihral Kaneovi, ktorý definitívne rozhodol o osude zápasu do odkrytej bránky- 2:0. Tampa už nedokázala prekonať pozorného Crawforda, ktorý v posledných troch zápasoch finále inkasoval len dvakrát.
Od kapitána išla trofej k Timonenovi
Následne sa na ľade United Centra začali majstrovské oslavy. Kapitán Jonathan Toews rýchlo odovzdal Stanleyho pohár štyridsaťročnému obrancovi Kimmovi Timonenovi, ktorý prišiel do mužstva vo februári s jediným cieľom a ten sa mu naplnil.
„Ešte tomu sami neveríme. Cítime sa, akoby sme snívali. S každým ziskom Stanleyho pohára je ten pocit lepší a lepší. A neuveriteľne krásny,“ citujú zámorské médiá Toewsa. Ďalší z hviezdnych útočníkov Kane povedal: „A zase náš čaká krátke leto…, ale tešíme sa najviac, ako môžeme. A o to nám predsa celý čas išlo. Túto noc toho asi veľa nenaspíme.“
Pri všetkých troch triumfoch za posledných šesť sezón boli okrem Hossu a trénera Joela Quennevilla aj Toews, Kane, Keith, Brent Seabrook, Niklas Hjalmarsson, Bryan Bickell a Patrick Sharp. Blackhawks považujú v súčasnosti už za dynastiu. „Je to najkrajší pocit, aký poznám. Keď ho raz zažijete, stále by ste to chceli znova a znova. V domácom prostredí pred vlastnými fanúšikmi je v tom navyše čosi výnimočné. Atmosféra bola elektrizujúca,“ poznamenal dojatý Quenneville.
Prvýkrát trofej zdvihli nad hlavu Timonen, Antoine Vermette, Andrew Desjardins, Teuvo Teräväinen i Trevor van Riemsdyk. „Je to niečo fantastické, keď preberáte víťazný pohár pred zaplneným hľadiskom v domácom prostredí. V meste to bude peklo. Už teraz sa teším na promenádu s pohárom,“ rozplýval sa Saad.
– konečný výsledok série: 4:2, Chicago získalo Stanleyho pohár
Góly: 38. Keith (P. Kane, B. Richards), 55. P. Kane (B. Richards, Saad)
Vylúčení: 1:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sutherland, O´Halloran – Heyer, Racicot, 22 424 divákov.
Marián Hossa (Chicago) odohral 18:11 min, 0+0, 2 strely
Chicago: Crawford – Keith, Hjalmarsson, Seabrook, Oduya, T. van Riemsdyk, Timonen – Marián Hossa, Toews, Sharp – P. Kane, B. Richards, Saad – Versteeg, Vermette, Teräväinen – Desjardins, Krüger, Shaw
Tampa: Bishop – Hedman, Stralman, Garrison, Coburn, M. Carle, Šustr – Killorn, V. Filppula, Stamkos – Kučerov, T. Johnson, Palát – J.T. Brown, Paquette, Callahan – Drouin, B. Boyle, Morrow
– zdroj: NHL Media
* Hokejisti Chicaga si vybojovali šiesty Stanleyho pohár vo svojom trinástom finále v histórii. Predtým sa im to podarilo v rokoch 1934, 1938, 1961, 2010 a 2013.
* Chicago je prvým klubom s troma Stanleyho pohármi za šesť rokov po úspešnej ére Detroitu na prelome milénia (1997, 1998 a 2002).
* Chicago získalo cennú trofej premiérovo v hale United Center a prvýkrát v domácom prostredí od roku 1938. Vtedy si po víťaznom súboji neprevzali pohár, pretože ho vedenie súťaže na posledný duel neprinieslo. Blackhawks si teda predtým prevzali trofej doma iba v roku 1934.
* Až sedem hokejistov bolo pri všetkých troch úspechoch Chicaga z ostatných šiestich sezón – okrem slovenského krídelníka Mariána Hossu aj Niklas Hjalmarsson, Patrick Kane, Duncan Keith, Brent Seabrook, Patrick Sharp a Jonathan Toews. Spomenutí hokejisti sa pridali k útočníkovi LA Kings Justinovi Williamsovi, ktorý bol v súčasnosti jediným aktívnym hráčom s troma celkovými víťazstvami.
* Obranca víťazného mužstva Duncan Keith sa stal najužitočnejším hráčom pre svoj tím v tohtoročnej edícii play-off a získal Conn Smythe Trophy. Od roku 2008 sa po Henrikovi Zetterbergovi z Detroitu stal prvým hráčom, ktorý strelil víťazný gól v poslednom súboji a zároveň dostal spomenutú trofej. Všetky tri presné zásahy Keitha mali prívlastok víťazné – predtým v druhom predĺžení prvého duelu úvodnej série proti Nashvillu a proti Predators aj v šiestom súboji. Duncan Keith je prvým bekom od roku 2007, ktorému udelili Conn Smythe Trophy. Predtým ju dostal Scott Niedermayer z Anaheimu. V minulosti ju získali aj zadáci Nicklas Lidström (Detroit, 2002), Scott Stevens (New Jersey, 2000), Brian Leetch (NY Rangers, 1994), Al MacInnis (Calgary, 1989), Larry Robinson (Montreal, 1978), Bobby Orr (Boston, 1972 a 1970) či Serge Savard (Montreal, 1969).
* Duncan Keith si vo vyraďovacej časti pripísal 18 asistencií, čo sa v minulosti podarilo iba štyrom iným bekom – Paulovi Coffeymu, Alovi MacInnisovi, Brianovi Leetchovi a Bobbymu Orrovi. Okrem toho Keith vyrovnal klubový rekord medzi obrancami v počte bodov v play-off – Chris Chelios v roku 1992 zaznamenal tiež 21 bodov (6+15).
* Brankár Chicaga Corey Crawford má po sezóne 2014/2015 na svojom konte už 45. víťazstiev v play-off, čím vyrovnal klubový rekord legendárneho Tonyho Esposita.
* Skúsený obranca Chicaga Kimmo Timonen sa premiérovo podieľal na zisku Stanleyho pohára. Kapitán Jonathan Toews ho odovzdal práve rodákovi z Kuopia, ktorý bol vo veku 40 rokov najstarším aktérom finálovej série. Aj pre zdravotné problémy končí s aktívnou hráčskou kariérou. V roku 2010 už hral vo finále NHL v drese Philadelphie práve proti Chicagu, ale neuspel. Takisto zostal tesne pod vrcholom aj v rozhodujúcich súbojoch fínskej reprezentácie o zlato na ZOH (2006), MS (1998, 1999, 2001) aj SP (2004).
* Tréner Joel Quenneville sa stal jedenástym koučom v histórii NHL, ktorému sa podarilo priviesť svoj tím k trom Stanleyho pohárom. Ďalšími sú Scotty Bowman (dovedna 9 pohárov), Toe Blake (8), Hap Day (5), Al Arbour (4), Dick Irvin (4), Punch Imlach (4), Glen Sather (4), Jack Adams (3), Pete Green (3) a Tommy Ivan (3).
* Marián Hossa si vo finálovej sérii pripísal štyri asistencie a aktuálne má na svojom konte v play-off už 144 bodov (49+95) v kariére. Medzi najlepšími nahrávačmi histórie je na 26. mieste po boku Chrisa Prongera, v produktivite mu patrí 31. pozícia s Chrisom Cheliosom a Larrym Robinson.
* Sezóna 2014/2015 v zámorskej NHL trvala od prvého duelu až po zisk Stanleyho pohára rovných 250 dní. Prvý gól sezóny strelil Max Pacioretty z Montrealu, posledný Patrick Kane zo Chicaga. Dovedna sa odohralo 1319 zápasov, z toho 89 vo vyraďovacej časti. Padlo dovedna 6997 gólov (448 v play-off).
– aktívne tímy, od roku 1915
24 – Montreal Canadiens
13 – Toronto Maple Leafs
11 – Detroit Red Wings
6 – Boston Bruins, Chicago Blackhawks
5 – Edmonton Oilers
4 – New York Islanders, New York Rangers
3 – New Jersey Devils, Pittsburgh Penguins
2 – Colorado Avalanche, Philadelphia Flyers, Los Angeles Kings
1 – Anaheim Ducks, Carolina Hurricanes, Calgary Flames, Dallas Stars, Tampa Bay Lightning
1961 – Stan Mikita (Chicago Blackhawks)
2003 – Jiří Bicek (New Jersey Devils)
2004 – Martin Cibák (Tampa Bay Lightning)
2008 – Tomáš Kopecký (Detroit Red Wings)
2009 – Miroslav Šatan (Pittsburgh Penguins)
2010 – Marián Hossa a Tomáš Kopecký (Chicago Blackhawks)
2011 – Zdeno Chára (Boston Bruins)
2013 – Marián Hossa a Michal Handzuš (Chicago Blackhawks)
2014 – Marián Gáborík (Los Angeles Kings)
2015 – Marián Hossa (Chicago Blackhawks)
2015 Chicago Blackhawks, 2014 Los Angeles Kings, 2013 Chicago Blackhawks, 2012 Los Angeles Kings, 2011 Boston Bruins, 2010 Chicago Blackhawks, 2009 Pittsburgh Penguins, 2008 Detroit Red Wings, 2007 Anaheim Ducks, 2006 Carolina Hurricanes, 2005 NHL sa nehrala, 2004 Tampa Bay Lightning, 2003 New Jersey Devils, 2002 Detroit Red Wings, 2001 Colorado Avalanche, 2000 New Jersey Devils, 1999 Dallas Stars, 1998 Detroit Red Wings, 1997 Detroit Red Wings, 1996 Colorado Avalanche, 1995 New Jersey Devils, 1994 New York Rangers, 1993 Montreal Canadiens, 1992 Pittsburgh Penguins, 1991 Pittsburgh Penguins, 1990 Edmonton Oilers, 1989 Calgary Flames, 1988 Edmonton Oilers, 1987 Edmonton Oilers, 1986 Montreal Canadiens, 1985 Edmonton Oilers, 1984 Edmonton Oilers, 1983 New York Islanders, 1982 New York Islanders, 1981 New York Islanders, 1980 New York Islanders, 1979 Montreal Canadiens, 1978 Montreal Canadiens, 1977 Montreal Canadiens, 1976 Montreal Canadiens, 1975 Philadelphia Flyers, 1974 Philadelphia Flyers, 1973 Montreal Canadiens, 1972 Boston Bruins, 1971 Montreal Canadiens, 1970 Boston Bruins, 1969 Montreal Canadiens, 1968 Montreal Canadiens, 1967 Toronto Maple Leafs, 1966 Montreal Canadiens, 1965 Montreal Canadiens, 1964 Toronto Maple Leafs, 1963 Toronto Maple Leafs, 1962 Toronto Maple Leafs, 1961 Chicago Black Hawks, 1960 Montreal Canadiens, 1959 Montreal Canadiens, 1958 Montreal Canadiens, 1957 Montreal Canadiens, 1956 Montreal Canadiens, 1955 Detroit Red Wings, 1954 Detroit Red Wings, 1953 Montreal Canadiens, 1952 Detroit Red Wings, 1951 Toronto Maple Leafs, 1950 Detroit Red Wings, 1949 Toronto Maple Leafs, 1948 Toronto Maple Leafs, 1947 Toronto Maple Leafs, 1946 Montreal Canadiens, 1945 Toronto Maple Leafs, 1944 Montreal Canadiens, 1943 Detroit Red Wings, 1942 Toronto Maple Leafs, 1941 Boston Bruins, 1940 New York Rangers, 1939 Boston Bruins, 1938 Chicago Black Hawks, 1937 Detroit Red Wings, 1936 Detroit Red Wings, 1935 Montreal Maroons, 1934 Chicago Black Hawks, 1933 New York Rangers, 1932 Toronto Maple Leafs, 1931 Montreal Canadiens, 1930 Montreal Canadiens, 1929 Boston Bruins, 1928 New York Rangers, 1927 Ottawa Senators, 1926 Montreal Maroons, 1925 Victoria Cougars, 1924 Montreal Canadiens, 1923 Ottawa Senators, 1922 Toronto St. Pats, 1921 Ottawa Senators, 1920 Ottawa Senators, 1919 Stanley Cup neudelili pre epidémiu chrípky, 1918 Toronto Arenas, 1917 Seattle Metropolitans, 1916 Montreal Canadiens, 1915 Vancouver Millionaires, 1914 Toronto Blueshirts, 1913 Quebec Bulldogs, 1912 Quebec Bulldogs, 1911 Ottawa Senators, 1910 Montreal Wanderers, 1909 Ottawa Senators, 1908 Montreal Wanderers, 1907 Montreal Wanderers, 1906 Montreal Wanderers, 1905 Ottawa Silver Seven, 1904 Ottawa Silver Seven, 1903 Ottawa Silver Seven, 1902 Montreal A. A. A., 1901 Winnipeg Victorias, 1900 Montreal Shamrocks, 1899 Montreal Shamrocks, 1898 Montreal Victorias, 1897 Montreal Victorias, 1896 Montreal Victorias, 1895 Montreal Victorias, 1894 Montreal A. A. A., 1893 Montreal A. A. A.