WASHINGTON 21. januára (WEBNOVINY) –
Text prísahy
„Slávnostne prisahám (potvrdzujem), že budem verne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a pomocou svojich najlepších schopností budem udržiavať a chrániť Ústavu Spojených štátov.“
V roku 1933 použil formulku „potvrdzujem“ počas slávnostnej prísahy 14. prezident USA Franklin Pierce. Stal sa tak jediným v dejinách USA.
„To, čo nás robí Američanmi, je naša oddanosť ideám,“ zneli prvé Obamove slová po tom, ako zložil slávnostný sľub.
Inauguračnú slávnosť si do Washingtonu prišlo pozrieť približne 600-tisíc ľudí.
Účasť však bola menšia ako pred štyrmi rokmi, kedy na slávnostnú prísahu prvého afro-amerického prezidenta zavítali takmer dva milióny návštevníkov.
Pocta zaspievať národnú hymnu počas slávnosti pripadla populárnej speváčka Beyoncé, vystúpila aj speváčka a víťazka súťaže American Idol Kelly Clarkson.
Obama sa vo svojom prejave dotkol viacerých tém, postavil ho však na myšlienke „zmierenia“ a „zrovnoprávnenia“ všetkých Američanov. „Teraz viac ako inokedy musíme robiť veci spolu, ako jeden národ, ako jeden ľud,“ odkázal svojim obyvateľom novozvolený prezident zo schodov washingtonského Kapitolu za potlesku prítomných.
Zároveň vyzval na hľadanie spojencov aj v zahraničí s cieľom vybudovať „svet plný mieru“. „Amerika zostane kotvou silných spojenectiev v každom kúte Zeme,“ vyhlásil. Vyzval aj na zjednotenie v rámci politických strán, pričom prisľúbil, že svoju prísahu nezložil „politickej strane“, ale „občanom“.
Obrazom: Ako vyzerala inaugurácia Baracka Obamu
Šéf Bieleho domu hovoril aj o ďalších témach vrátane boja proti globálnym klimatickým zmenám. Neochota čeliť im bude podľa neho „zradou pre naše deti a budúce generácie“. Spomenul pritom takisto potrebu boja za práva menšín, ale napríklad aj žien. V tejto súvislosti narážal na odkaz Martina Luthera Kinga, ktorého označil za „priekopníka hodného nasledovania“.
Štyridsaťštyriročný politik musel zložiť slávnostný sľub už v nedeľu, keďže 20. januára mu oficiálne skončilo funkčné obdobie. Tentokrát však skončenie funkčného obdobia pripadlo na nedeľu a tak sa slávnosť posunula o jeden deň. V nedeľu sú totiž v USA verejné inštitúcie zatvorené. Od roku 1933 pripadlo skončenie funkčného obdobia na nedeľu po siedmy raz.
Video:Prezidentská prísaha Baracka Obamu
Dva sľuby, dve Biblie
Sľub tak za prítomnosti svojej rodiny zložil s rukou na Biblii šéfovi amerického najvyššieho súdu Johnovi Robertsovi. Skladanie sľubu na Bibliu zaviedol ešte v roku 1789 George Washington.
Obama pre opakované skladanie sľubu použil dve Biblie, jedná patrila Abrahamovi Lincolnovi a druhá Martinovi Lutherovi Kingovi.
Ich výber má podľa Obamu pripomenúť boj za rovnoprávnosť v Spojených štátoch. Na dve Biblie prisahali aj prezidenti Harry Truman (1949), Dwight Eisenhower (1953) a Richard Nixon (1969).
Uvedenie bývalého komunitného pracovníka v Chicagu do bieleho domu v roku 2008 vnímali obyvatelia Spojených štátov ako bod zlomu v dejinách krajiny.
Jeho rekordná popularita však počas prvého funkčného obdobia výrazne klesla. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky spoločnosti Pew Research Center však naďalej považuje Obamu za silného vodcu približne 52 percent Američanov.
Video: Beyoncé zaspievala americkú hymnu
Ťažké štyri roky
Obama počas posledných štyroch rokov viedol krajinu od ukončenia vojny v Iraku, začiatku sťahovania americkej armády z Afganistanu, ale i do vojenskej intervencie v Líbyi.
Počas jeho pôsobenia v Bielom dome sa Američanom podarilo zabiť najhľadanejšieho teroristu na svete Usámu bin Ládina.
Popularitu však výrazne stratil pre problémy s ekonomickou krízou, ktorá dohnala jednu z najväčších ekonomík sveta k rekordnému zadĺženiu. Americké ministerstvo financií len pred niekoľkými dňami odmietlo úvahy, že by Biely dom ručil za obrovské dlhy miliardovou mincou.
Nepodarilo sa mu splniť ani jeden z najviac sledovaných sľubov – zatvoriť kontroverznú väznicu Guantánamo.
Druhé volebné obdobie Baracka Obamu na čele USA je zároveň jeho posledným. Očakáva sa, že hlavným cieľom bude presadenie imigračnej reformy, zdravotníckej reformy a obmedzeniu voľného predaja a držania zbraní. V tejto snahe ho v sobotu podporil aj Vatikán. „Iniciatíva americkej administratívy k obmedzeniu šírenia zbraní a jeho šírenia je krok správnym smerom,“ vyjadril presvedčenie hovorca pápeža Federico Lombardi.
Obrazom: Prvá inaugurácia Baracka Obamu v roku 2009
.
Barakovo bude oslavovať s Obamom
Inauguračné oslavy spoločne s Obamom prežíva aj istá bulharská dedina, ktorá sa nazýva rovnako ako súčasný nájomník Bieleho domu.
Barakovo v preklade do angličtiny znamená Barack a predstavitelia tejto východoeurópskej obce na juhozápade krajiny dúfajú, že ich jedného dňa poctí návštevou aj samotný Obama.
„Skutočne nevieme odkiaľ pochádza názov našej obce, ale zistili sme fonetickú príbuznosť po jeho prvom zvolení do funkcie amerického prezidenta,“ povedala starostka obce Julieta Lazarová pre agentúru AFP a dodala: „Poslali sme mu pozdravy a pozvali sme ho na návštevu.“
Paradoxne najväčší zamestnávateľ obce s 560 obyvateľmi na úpätí pohoria Rila – fabrika na výrobu kartónov – je od prvej inaugurácie zatvorená.