Vo vnútri budov trávime 90 % svojho času, preto veľmi záleží na kvalite vzduchu, ktorý v nich dýchame, i na tom, či budova priaznivo pôsobí na našu fyzickú i psychickú pohodu. Málo svetla môže prispievať k vzniku depresií, hlavne v zimnom období. Prieskumy Svetovej zdravotníckej organizácie ukázali, že prekvapujúci podiel (až 30 %) nových i rekonštruovaných budov trpí takzvaným „syndrómom chorých budov“ (SBS, sick building syndrom). Na jeho vzniku sa podieľajú nedostatok svetla, zlá ventilácia a použité stavebné materiály, ktoré môžu uvoľňovať do prostredia potenciálne nebezpečné látky (nielen toxické, ale i dráždivé, alergénne). Ich účinky sa nedostatočnou výmenou vzduchu zosilňujú. Dostatočné preslnenie domu spolu s účinným vetraním je zárukou vytvorenia zdravého domova bez plesní a ďalších alergénov.
Denné svetlo zvyšuje schopnosť učenia a sústredenia
Dostatok denného svetla zásadným spôsobom ovplyvňuje aj motiváciu a schopnosť sústredenia. „Štúdie uskutočnené v Spojených štátoch dokázali súvislosť medzi prítomnosťou denného svetla spolu s možnosťou výhľadu z miestnosti do okolia a lepšími študijnými výsledkami sledovaných subjektov, lepšími kognitívnymi výsledkami v kanceláriách a vyššími tržbami v obchodoch. Svetlo je „droga“, ktorá stimuluje produkciu serotonínu, dopamínu a gama-aminomastných kyselín v ľudskom tele, a tým zlepšuje kontrolu nad rôznymi podnetmi, motiváciou, svalovou koordináciou , zvyšuje sa pokoj a schopnosť sústredenia,“ tvrdí Lisa Heschong, vedúca spoločnosti Heschong Mahone Group a autorizovaná architektka.
Čím väčšia presklená plocha, tým lepšie
Ak plánujete podobu budúcej novostavby, chystáte sa využiť dosiaľ neobývané priestory pod strechou, rekonštruovať či zlepšiť existujúce obytné podkrovie, buďte veľkorysí a vpustite dovnútra dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu. Častokrát stačí len vymeniť staršie strešné okná, alebo zvýšiť ich počet.
Celý článok si môžete prečítať tu.