Od začiatku nového roka začali ceny benzínov a nafty na našich pumpách opäť rásť. Od začiatku tohto roka sa ceny benzínu 95 zvýšili v priemere už o takmer 4 %. Na základe vývoja cien ropy Brent očakáva analytička 365.bank Jana Glasová ďalšie zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach.
„Očakávame, že ceny Brent sa aj v ďalších týždňoch udržia nad hranicou 90 amerických dolárov za barel. Na základe aktuálneho vývoja na ropnom trhu predpokladáme, že ceny na našich pumpách budú v nasledujúcich týždňoch rásť,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.
Výrazne si priplácame
Podľa údajov Štatistického úradu SR vo štvrtom tohtoročnom týždni, sa ceny 95-oktánového benzínu zvýšili až o 1,2 % a dosiahli priemernú úroveň 1,517 eura za liter. Ceny 98-oktánového benzínu vrástli taktiež o 1,2 % na úroveň 1,714 eura za liter. Ceny nafty si na týždennej báze pripísali až 1,4 % a dosiahli úroveň 1,423 eura za liter.
Ceny benzínu a nafty budú naďalej rásť, môže za to omikron aj geopolitické napätie s Ruskom
V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 21 % ako vlani a benzín 98 o 18 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 30 % drahšia ako vlani. Znamená to, že keď natankujeme plnú 50 litrovú nádrž benzínu, tak dnes za ňu zaplatíme zhruba 76 eur, ale pred rokom nás rovnaká nádrž vyšla o 13 eur lacnejšie.
Vývoj na našich pumpách závisí od vývoja cien ropy na svetovom komoditnom trhu. Zatiaľ čo v úvode tohto roka sa ceny ropy Brent hýbali ešte pod hladinou 80 dolárov za barel, tak aktuálne už prekračujú úroveň 93 dolárov za barel. „Tento týždeň ich hnalo nahor aj mrazivé počasie, ktoré zasahuje viaceré časti USA a ovplyvňuje produkciu ropy,“ podotkla Glasová.
Obavy z poklesu dodávok ropy
Aktuálne je podľa nej ropa tlačená nahor hlavne geopolitickým napätím medzi západnými krajinami a Ruskom kvôli konfliktu s Ukrajinou. „Rusko totiž patrí medzi najväčších producentov ropy vo svete a investori sa obávajú, že by mohlo dôjsť k zníženiu ruských dodávok ropy na svetový trh,“ vysvetlila Glasová.
Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s lacnejším benzínom a naftou, u susedov však natankujete za ešte menej
Ďalším významným faktorom, ktorý pôsobí na zdražovanie ropy, sú slabšie produkčné kapacity, ktoré nestíhajú rastúcemu dopytu. Kartel OPEC+ navyšuje svoju ťažbu pomalšie, ako sa pôvodne očakávalo, keďže niektorí jeho členovia majú problémy s produkčnými kapacitami. „Zároveň slabšiu ťažbu vykazujú aj americkí producenti bridlicovej ropy,“ dodala Glasová.
Rastúcim cenám ropy nahráva podľa analytičky aj skutočnosť, že nový variant omikron neznižuje globálny dopyt po čiernom zlate. „Očakávame, že v nadchádzajúcich týždňoch bude mať na ropný trh dopad hlavne to, ako sa bude ďalej vyvíjať geopolitické napätie s Ruskom a tiež situácia okolo variantu omikron. Trhy sa zatiaľ prikláňajú k názoru, že dopyt po rope bude rásť, čo tlačí jej cenu nahor,“ uzavrela Glasová.