Koncom apríla zavítal do obce Kluknava (okres Gelnica) mladý pár bociana bieleho a hneď sa aj udomácnil na stĺpe vzdušného elektrického vedenia VSD. Počiatočnú radosť domácich z tohto navrátilého symbolu šťastia a pôrodnosti do obce však vystriedali obavy. Novobudované bocianie hniezdo začínalo byť nestabilné a hrozilo jeho zrútenie. Bocianom obsadený stĺp totiž nemá rovinnú konzolu ako kedysi (vedenie je izolované káblom), a tak mu chýba doterajšia, aj keď nezamýšľaná opora, ktorá držala hniezdo pokope a chránila. Tak sme mu do 24 hodín postavili nový – vlastný stĺp. Že to nebola márna snaha, potvrdilo už o 2 dni nato znesené prvé vajce. Aktuálne sú v hniezde už 3.
Šibenične krátky čas
„Od konca marca do konca apríla je čas návratu bocianov z teplých krajín, usadenie sa a zahniezdenie. V tomto prípade v Kluknave išlo o šibenične krátky čas, ktorý sme mali na prípadnú prekládku hniezda, keďže bolo otázkou naozaj len zopár, možno 2 – 3 dní, kedy môžu zniesť vajíčka, čo sa aj potvrdilo,“ vysvetlil Miroslav Fulín, ktorý sa venuje sčítaniu bocianov na Slovensku. Aby nebolo neskoro, flexibilne sa spojila samospráva, ochranári a my (VSD) a každý prispel k výstavbe bezpečnejšieho miesta. „Okamžite sme sa zorganizovali aj interne; zabezpečili nový náhradný stĺp, nevyhnutnú techniku, teda auto s hydraulickou rukou na postavenie nového podperného bodu a vysokozdvižnú plošinu na osadenie zábran na NN sieti. Aby sa znovu nevrátili na pôvodný, menej vhodný stĺp,“ konkretizovala prínos distribučnej spoločnosti Jana Pohlyová, technička špecializovaných činností vo VSD. Ako pripomenula, veľkú zásluhu majú na tom kolegovia z Výstavby a Prevádzky sietí, ktorí v čase najväčších protiepidemických opatrení vyrazili za záchranou potenciálnej mladej bocianej rodiny.
Pomohla aj obec
Obec Kluknava zabezpečila cez aktivačné práce potrebný výkop v zemi a tiež podložku pod hniezdo, aby bolo stabilné. „Urobili sme všetko preto, aby tu nový pár bocianov zostal. Je to atrakcia aj dobré znamenie pre obec. V ostatných mesiacoch zomrelo viac ľudí, možno s pomocou bocianov sa táto bilancia vyrovná alebo dokonca obráti. Bociany dostali vďaka rýchlej angažovanosti ochranárov aj Východoslovenskej distribučnej luxusné bývanie. Tak dúfam, že sa im u nás bude páčiť a aj v budúcnosti sa budú vracať,“ uviedol starosta Kluknavy Štefan Kováč. Podľa jeho slov je to už 15 rokov, čo boli bociany v Kluknave naposledy. Kedysi sídlili na veži miestneho kaštieľa.
„Niekdajšie vysoké komíny, ktoré sú dnes skôr ojedinelé, vymenili bociany po elektrifikácii krajiny práve za stĺpy vzdušných elektrických vedení. A keďže mláďatá preberajú po svojich rodičoch zvyky, môžeme už hovoriť o tradícii usádzať a zakladať bocianie hniezda práve na stĺpoch elektrických vedení,“ vysvetlil Miroslav Fulín.
Expresná prekládka mala aj expresný úspech. Bociany sa po chvíli krúženia zabývali vo svojom presídlenom hniezde. V súčasnosti má už 5 osadníkov, z toho 3 ešte v škrupine. Život bocianov sníma aj kamera, reality show z Kluknavy môžete sledovať online.
O bocianoch v skratke
- V súčasnosti hniezdi na Slovensku približne 1300 párov.
- Bocian je medzinárodnými dohovormi a národnými zákonmi chránený. Spoločenská hodnota za úmyselné usmrtenie je vyčíslená na 2 300 eur.
- Existuje aj bocianí atlas, nájdete ho na www.bocian.skwww.bocian.sk
- Až 70 % bocianov uhynie, kým dospeje.
- Väčší nárast ako tri hniezda v medziročnom porovnaní je zaznamenaný v okrese Humenné, Prešov a Vranov nad Topľou. Z hľadiska počtu obsadených hniezd v jednotlivých obciach dominantné postavenie v roku 2019 získala obec Kamenica nad Cirochou (HE). V priebehu hniezdnej sezóny vzniklo v obci 18 obsadených hniezd.
- VSD pomáhala za ostatné roky pri prekládke 30 bocianích hniezd.