Prednedávnom sme v komentári písali, že budeme s napätím čakať, kto bude ďalší. Ďalší, koho štát bude zachraňovať. A tiež ďalší, na koho zamieri kladivo. Tak sme sa dočkali. Vláda ide pumpovať. Peniaze. Od 100 najziskovejších firiem.
Skúsme si predstaviť túto situáciu: Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu, sa pri večernom pojedaní bôčika s chrenom a kváskovým chlebíkom (je miliardár, ale môže mať zvláštne chúťky) dozvie z večerných správ, že štát naňho ide uvaliť mimoriadnu daň.
Pomoc ľuďom. O koľko sa zvýši prídavok na dieťa, daňový bonus a kto dostane po 100 eur?
Bôčik mu zabehne a hneď volá svojmu finančnému direktorovi, ale ten nič nevie. Volá viacerých ministrov, ale nikto nič nevie. Hovorí sa len toľko, že daň sa bude týkať 100 najziskovejších firiem. Nikto nevie, ktorých, v akej výške a podľa akých kritérií ich vybrali. „Mne sa asi musí snívať!“ vraví si Jeff a zvyšok bôčika radšej odkladá do chladničky na horšie časy, ešte sa môže zísť. Zle napísaný príbeh bez pointy? Vitajte na Slovensku.
Krajniak priblížil, ktorým firmám by sa malo zvýšiť daňové zaťaženie. Detaily predstaví už čoskoro
Toto pumpovanie sa neodvažujeme nazvať opatrením, keďže o ňom nevedia nič tí, ktorých sa to týka a tipujeme, že ešte ani tí, ktorí ho plánujú. Zatiaľ ho môžeme pracovne pomenovať „daň z úspechu“ a namiesto toho, aby sme opisovali, prečo je takýto prístup nesprávny, si skúsime položiť niekoľko otázok. Odpovede neočakávame.
Ako asi slovenská pobočka nadnárodnej firmy vysvetlí centrále, že v polovici roka dôjde k zníženiu očakávaného hospodárskeho výsledku, pričom jej konkurencie sa toto opatrenie nedotkne?
Ako manažment vysvetlí akcionárom, že na Slovensku sa oplatí podnikať (a platiť dane), len treba byť v pohotovosti a sem-tam znížiť investície do rozvoja a zredukovať prevádzkové náklady?
Budú potenciálni zahraniční investori uvažovať z pohľadu stability legislatívneho a daňového rámca o SR ako o potenciálnej dlhodobej investícii alebo budú pripravení sťahovať svoje prevádzky po vyčerpaní daňových stimulov na Balkán?
Ako finanční riaditelia vysvetlia túto zmenu v účtovných knihách finančným domom, ktoré potrebujú na zabezpečenie externého financovania rozvoja svojich firiem?
Ako budú konať oddelenia zodpovedné v týchto firmách za cenotvorbu, keď budú musieť priniesť potrebné peniaze aj pri dodatočnom daňovom zaťažení, pričom ich menej úspešná konkurencia zdanená nebude, keďže nemá to šťastie byť v top 100?
Nie, nespochybňujeme, že situácia je mimoriadne vážna, množstvo občanov balansuje na úplnom kraji sociálnej siete a nasledujúce obdobie môže vážne ohroziť ich existenciu. Daňová politika však nevyhnutne musí spĺňať kritériá predvídateľnosti, primeranosti a nesmie nikoho znevýhodňovať.
Navrhované pumpovanie však ukazuje, že Slovensko sa stále neoslobodilo od jánošíkovskej predstavy, že majetok je vo svojej podstate zlý a preto naň nie je hanba siahnuť. Tie vedrá na vypumpované peniaze by bolo vhodné využiť predovšetkým na odčerpanie vody deravého člna našej sociálnej, daňovej a fiškálnej politiky. Inak sa doň bude naberať stále viac vody. Tento štát potrebuje systémové zmeny a reformy, nie ďalšie dane.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk