Cieľom EÚ je do roku 2020 ušetriť až 20 % energie a do roku 2030 až 27 % energie. Na dosiahnutie cieľov do roku 2020 v oblasti energetickej efektívnosti je potrebná výška investícií zhruba 100 miliárd eur ročne.
Európska únia sa snaží naštartovať investície do energetickej efektívnosti. Ako uviedol v rámci Stredoeurópskej energetickej konferencii vedúci zastúpenia EK v Slovenskej republike Dušan Chrenek, členské krajiny môžu na projekty zamerané na šetrenie energií využívať prostriedky z európskych štrukturálnych a investičných fondov, programov na celoeurópskej úrovni, ako aj finančné nástroje vrátane Európskeho fondu pre strategické investície. „Energetická účinnosť nám môže pomôcť znížiť výdavky na energie, získať väčšiu energetickú nezávislosť na externých dodávateľoch, ako aj podporovať európsky vnútorný trh s energiou,“ uviedol Chrenek.
Ročne sa minú miliardy
Cieľom EÚ je do roku 2020 ušetriť až 20 % energie a do roku 2030 až 27 % energie. Na dosiahnutie cieľov do roku 2020 v oblasti energetickej efektívnosti je potrebná výška investícií zhruba 100 miliárd eur ročne. „Opatrenia EÚ na znižovanie spotreby energie sa sústreďujú najmä na investície do energetickej efektívnosti, na zavádzanie inteligentných meracích prístrojov, energetické audity, štítkovanie produktov a certifikáciu budov a povinné renovácie verejných budov,“ doplnil Chrenek.
Možnosti pre Slovensko
Pre Slovensko sú podľa neho najdôležitejšie možnosti podpory energetickej efektívnosti cez európske štrukturálne a investičné fondy. V novom Operačnom programe Kvalita životného prostredia na roky 2014 až 2020 bude v rámci prioritnej osi štyri na investície do energetickej efektívnosti k dispozícii vyše 937 miliónov eur. „Okrem toho sa významne rozšírila ponuka európskych prostriedkov, ktoré sú určené na návratné formy financovania projektov energetickej efektívnosti,“ dodal Chrenek.
Energetická účinnosť verzus alternatívny zdroj
Pozornosť si podľa neho zaslúži aj nedávno spustený Investičný plán pre Európu. Ten pozostáva nielen z Európskeho fondu pre strategické investície, s mobilizačným potenciálom 315 miliárd eur, ale aj z poradenského centra a z databázy projektov. „Preto ak máte projekt, ale potrebujete sa poradiť, prípadne získať financovanie, alebo pokiaľ hľadáte vhodný projekt, do ktorého môžete investovať, treba skúsiť využiť aj možnosti Investičného plánu a obrátiť sa na Európsku investičnú banku,“ konštatoval Chrenek. Zároveň dodal, že v súčasnosti je ťažké nájsť alternatívny zdroj energie, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu, bez geopolitických rizík a oplatí sa viac, než je to v prípade energetickej účinnosti.