Minulý týždeň sa stretol náš premiér so šéfom Gazpromu. Stretnutie chcela slovenská strana utajiť. Vytvoril sa tak priestor na krásne, ale úplne zbytočné špekulácie.
Už dlhší čas sa v energetike veľa nedialo. Aj minulý týždeň vyzeral, že prejde v ležérnom energetickom tempe. Až prišiel štvrtok a s ním tajné stretnutie nášho premiéra so šéfom Gazpromu. Na toto stretnutie by sa možno ani neprišlo, keby sa ruský koncern sám nepochválil na svojej internetovej stránke. Slovenská strana sa totiž nenamáhala pustiť do éteru ani takú strohú informáciu ako Rusi. Tí oznámili: „zúčastnené strany sa venovali pokroku a ďalším vyhliadkam vzájomnej rusko-slovenskej spolupráce v sektore plynárenstva.“ Naši, na žiadosť novinárov, teda nakoniec priznali farbu a v piatok zo seba vypotili, že išlo o pracovné stretnutie a vo všeobecnosti obsah pracovných stretnutí úrad vlády nemedializuje.
Vopred sa ospravedlňujem ak sa mýlim, ale nepamätám si, že by podobné stretnutia v minulosti na takejto najvyššej úrovni sa zaobišli bez tlačovej besedy (trebárs aj v sobotu večer), na ktorej si predstavitelia nevystrúhali aspoň desiatku komplimentov a potľapkali sa akí sú perfektní. Minimálne zvykli ministerstvá či vládne úrady poslať aspoň nič nehovoriacu tlačovú správu, ale taktiež plnú pozitívnych viet. A to máme pred parlamentnými voľbami, v ktorých sa o moc znova uchádza aj súčasný štátny líder, ktorý, ako je všetkým známe, kamery ľúbi a politický marketing má zvládnutý ako široko ďaleko nik iný.
Takže namiesto aspoň strohého informovania zo slovenskej strany, zvlášť potom, čo Gazprom stretnutie oficiálne oznámil na svojom internete, sa vytvoril priestor na krásne, ale úplne zbytočné špekulácie. A hneď sa jedna aj núka. Keďže sa premiér nechcel s niečím na tlačovke pred voľbami pochváliť, aké zlé správy mu priniesol šéf Gazpromu? Neprišiel mu brat Rus napríklad pohroziť, že ak z nášho územia budú Ukrajinci dostávať lacnejší plyn, ako mu ponúka on, tak sa pomstí Slovensku projektom Nord Stream 2? A dobre vieme, že tento projekt by Slovensko odrezal od stoviek miliónov eur ročne, ktoré inkasuje pološtátny prevádzkovateľ prepravnej plynovodnej siete za prepravu ruského plynu cez naše územie smerom na západ. Alebo rokovali o výstavbe ruských plynových zásobníkov na Slovensku, o ktorých hovoril súčasný premiér ešte niekedy počas svojho prvého vládnutia? Alebo rokovali o budúcich cenách plynu, na ktoré je náš premiér expert? Samozrejme sú to všetko špekulácie, keďže stretnutie bolo tajné. Jedno je však isté. Ak by bolo s čím sa pochváliť, tak by to náš ľavicovo orientovaný náčelník urobil. A to na tlačovke v priamom prenose. Hlavne teraz pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, kedy je každý plusový bodík po prúseroch v školstve a v zdravotníctve dobrý.
Veľké plány nášho eurokomisára
Minulý týždeň sa naši ako aj českí novinári stretli s eurokomisárom Marošom Šefčovičom. Prostredníctvom telemostu sa novinári dozvedeli o detailoch pomaly vznikajúcej Energetickej únie. Okrem iného podpredseda Európskej komisie priznal, že západné krajiny Európskej únie platili a stále platia za nákup plynu o zhruba pätinu menej ako krajiny, ktoré ešte pred dvoma desaťročiami plnili plánované hospodárstvo a tešili sa zo svetlejších zajtrajškov. Slovenský eurokomisár to tak nechce nechať. Chce trh s plynom v Európe zrovnoprávniť, chce férové ceny pre všetky krajiny a férové podmienky v zmluvách, ktoré chce krajinám mimochodom kontrolovať. Veruže šľachetné myšlienky. Len má to minimálne jeden háčik. Dnes si totiž asi vie málokto predstaviť, že firmy zo západnej Európy sa dobrovoľne vzdajú svojich výhod na úkor krajín, od ktorých ich ešte prednedávnom delil bezpečne ostnatý drôt. Nič nám však nezostáva ako nášmu eurokomisárovi držať palce. Lebo jeho kroky k vzniku Energetickej únie nevyzerajú vôbec zle.
Autor je šéfredaktorom portálu vEnergetike.sk.