Pri budovaní takého veľkého projektu, akým Energetická únia bezpochyby je, čaká na kompetentných viacero nástrah. Slovenskí plynári z SPP napríklad upozorňujú najmä na ďalšie zvyšovanie administratívnej záťaže.
Koncom tohto roka by mali byť známe prvé reálne kontúry Energetickej únie. Za jej vznik je zodpovedný slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. Ten verí, že novovzniknutá Energetická únia prispeje k lacnejším a bezpečnejším energiám. Koncept únie vítajú aj slovenské energetické spoločnosti. „Považujeme to za dobrý nástroj k napĺňaniu klimatických a environmentálnych cieľov Európskej únie a rozvoja trhu s energiami,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Ondrej Šebesta.
Viac sa zjednotiť
Podľa štátnych plynárov z SPP úspech Energetickej únie bude závisieť od praktickej aplikácie jednotlivých piatich priorít celého konceptu. „Koncept Energetickej únie by teda mohol viac zjednotiť energetickú politiku EÚ s ďalšími súvisiacimi politikami, ktoré s energetikou súvisia, predovšetkým v oblasti boja s klimatickými zmenami, ochrany životného prostredia a prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku,“ myslí si Šebesta.
Cezhraničné prepojenia
Cieľom Energetickej únie by malo byť podľa energetikov zo Západoslovenskej energetiky (ZSE) dosiahnutie plne integrovaného vnútorného energetického trhu. Energetici zo ZSE sú presvedčení, že krajiny EÚ by mali postupne prechádzať od doteraz hlavne národného k viac regionálnemu prístupu k bezpečnosti dodávok. „Nepochybne si to vyžaduje aj vytvorenie novej infraštruktúry a posilnenie vnútornej energetickej infraštruktúry na distribučnej úrovni. Presadenie cezhraničného prepojenia distribučných spoločností by malo mať pozitívny dopad na regionálnu bezpečnosť dodávok energie a môže tiež prispieť k lepšiemu zbližovaniu maloobchodných cien,“ uviedla hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.
Ropný prepravca v očakávaní
Slovenský prepravca ropy, spoločnosť Transpetrol, očakáva od dokumentu, akým je Energetická únia, predovšetkým jeho uvedenie do praxe. „Energetická únia je dokument, ktorý má rovnako teoretický, ako aj strategický charakter. Vychádza z reálnych potrieb členských štátov EÚ v oblasti energetiky a aktuálneho stavu, či problémov v tejto oblasti. Je potrebné podporiť každý dokument, ktorého cieľom je zvýšenie bezpečnosti dodávok energetických médií, či zvýšenie konkurencieschopnosti trvalej udržateľnosti v oblasti energetiky,“ uviedla spoločnosť Transpetrol, podľa ktorej sa môže Energetická únia stať významným nástrojom hospodárskeho rastu, konkurencieschopnosti a taktiež zvyšovania zamestnanosti.
Pochybnosti alternatívneho dodávateľa
Isté výhrady voči projektu Energetickej únie má alternatívny dodávateľ energií, spoločnosť MET Slovakia. Podľa generálneho riaditeľa Dušana Randušku, celková rezervovanosť proti bruselským rozhodnutiam zneisťuje a predlžuje aj prípravu Energetickej únie. „S mimoriadnym nasadením úradníkov sa možno podarí realizovať niektoré jej prvky, ale napríklad zámer, aby plyn pre Európsku úniu nakupoval iba jeden subjekt, považujem za vzdialenú ilúziu. Jednotlivé trhy únie majú svoje špecifiká, a preto sa lokálni hráči nakupujúci plyn na báze dlhodobých kontraktov tejto agendy v dohľadnom čase nebudú chcieť vzdať. Samozrejme, bude potrebné rešpektovať aj názor jednotlivých dodávateľov zemného plynu na trhy Európskej únie,“ konštatoval Randuška.
Nové zodpovednosti
Kompetentní za vznik Energetickej únie by nemali podľa SPP pri jej kreovaní zabudnúť najmä na otázku energetickej bezpečnosti. „Preto vítame posilnenie regionálnej spolupráce v oblasti bezpečnosti dodávok plynu a zavedenie mechanizmu solidarity ako súčasti zaistenia bezpečnosti dodávok plynu,“ doplnil Šebesta. Podľa ZSE, úspešný prechod do energetickej únie nie je možný bezo zmien v úlohách, ktoré lokálne distribučné spoločnosti zohrávajú. „Nech už bude finálny model vyzerať akokoľvek, je zjavné, že distribučné spoločnosti musia prevziať nové zodpovednosti,“ dodala Dobošová.
Vyhnúť sa nástrahám
Pri budovaní takého veľkého projektu, akým Energetická únia bezpochyby je, čaká na kompetentných viacero nástrah. Slovenskí plynári z SPP upozorňujú najmä na ďalšie zvyšovanie administratívnej záťaže. Taktiež by sa mal zohľadňovať princíp primeranosti. „Napríklad informačné povinnosti energetických firiem v zmysle platného nariadenia o bezpečnosti dodávok plynu považujeme už dnes za dostatočné. Okrem toho by mali vždy byť zohľadnené povinnosti, ktoré vyplývajú regulovaným subjektom už dnes z iných predpisov,“ uviedol Šebesta, podľa ktorého by mali byť regulačné zásahy obmedzené len na také situácie, kde nie je možné spoliehať sa na trhové mechanizmy. Transpetrol upozorňuje na plošné direktívne uplatňovanie unifikovaných pravidiel bez stanovenia mechanizmov, ktoré môžu byť východiskom pre spomínanú unifikáciu.
Užitočná Energetická únia?
Väčšina slovenských energetických spoločností očakáva, že Energetická únia bude pre slovenské firmy či spotrebiteľov prospešná. Podľa Šebestu by mohla prispieť k vyššej konkurencii medzi dodávateľmi a ponuke nových a inovatívnych služieb. Z toho by následne profitovali samotní spotrebitelia nižšími nákladmi na energie a svojou vyššou energetickou efektívnosťou. „Predpokladom však je dobudovanie jednotného energetického trhu, odstránenie nedostatkov implementácie už platných pravidiel, najmä tretieho energetického balíčka,“ upozornil Šebesta.
Budúce vzťahy s Rusmi
Podľa slovenského prepravcu ropy by mala Energetická únia zabezpečiť vybudovanie dokonale fungujúceho trhu s energetickými médiami. „Vďaka dobrým, či nadštandardným prepojeniam medzi jednotlivými krajinami EÚ, by sa mal zabezpečiť stály a bezproblémový prísun energií pre všetky štáty a regióny EÚ. Cieľom však by nemala byť zmena vzťahov s Ruskou federáciou alebo kýmkoľvek iným v oblasti energií či energetiky,“ uzavrel Transpetrol.