O toľko mala Slovensko podľa premiéra Roberta Fica oklamať druhá vláda Mikuláša Dzurindu pri privatizácii Slovenských elektrární.
Druhá vláda Mikuláša Dzurindu mala Slovensko oklamať o 20 miliárd slovenských korún, čo podľa výmenného kurzu pri prechode na spoločnú európsku menu predstavuje necelých 700 miliónov eur. Malo sa tak stať pri privatizácii Slovenských elektrární (SE). Počas parlamentnej Hodiny otázok to povedal premiér Robert Fico. „Kúpna cena Slovenských elektrární bola 32 miliárd slovenských korún, a o pár mesiacov na to došlo k prehodnoteniu majetku a zrazu to nebolo 32 ale 52 miliárd korún. Tak, kde je tých 20 miliárd korún, o ktoré sme boli všetci oklamaní pri privatizácii Slovenských elektrární,“ uviedol Fico.
Teší sa na správu o privatizácii
V tejto veci sa podľa premiéra už začalo aj trestné stíhanie. Fico vyjadril potešenie z toho, že opozičný poslanec Mikuláš Dzurinda navrhol, aby parlament rokoval o privatizácii slovenského dominantného výrobcu elektriny, ktorá sa uskutočnila počas jeho vlády v roku 2006. „Budeme im tu čítať ( v parlamente – pozn. red.), čo napáchali pri privatizácii Slovenských elektrární. Budeme hovoriť o tom, čo sa dnes vyšetruje, aké sú podozrenia z vážnych trestných činov, ktoré boli spáchané. Fakty o predaji elektrární sú brutálne, odsúdeniahodné. Som veľmi rád, že si opozícia vypýtala túto správu,“ zdôraznil Fico.
Za Gabčíkovom vidí miliónové zisky
Premiér sa znova na základe položených otázok od poslancov Smeru-SD v rámci Hodiny otázok vrátil k prevzatiu prevádzky Vodnej elektrárne Gabčíkovo štátnym podnikom Vodohospodárska výstavba. „Toto je veľký úspech Slovenska, čo sme dosiahli. V prípade Vodnej elektrárne Gabčíkovo ide o stroj na peniaze. Každý rok to prinesie štátnemu podniku 100-miliónové tržby. Náklady sa pritom budú pohybovať na úrovni 8 až 10 miliónov eur. Bavíme sa tak, prepáčte za výraz, o čistom vývare 90 možno 85 miliónov eur ročne,“ konštatoval Fico. Dodal, že jeho vláda ide žalovať Slovenské elektrárne, v ktorých drží majoritný 66-percentný podiel taliansky Enel a 34-percentný štát, o 350 miliónov eur. Tieto prostriedky mali predstavovať výnosy, ktoré elektrárne získali vďaka prevádzkovaniu gabčíkovskej vodnej elektrárne počas ich éry.
Taliansky Enel kúpil 66-percentný podiel Slovenských elektrární pred deviatimi rokmi za necelých 840 miliónov eur.