Slovenský dominantný výrobca elektriny dodal do siete 17 547 gigawatthodín, pričom na dodanej elektrine mala z primárnych zdrojov najvyšší podiel energia získaná štiepením jadra, a to 79,22 %.
Slovenské elektrárne (SE) vyrobili v minulom roku 19 444 gigawatthodín elektriny. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 2,4 %. Z vyrobenej elektriny dodala firma do siete 17 547 gigawatthodín, pričom na dodanej elektrine mala z primárnych zdrojov najvyšší podiel energia získaná štiepením jadra, a to 79,22 %. Vodné elektrárne mali vyše 10-percentný podiel na dodanej elektrine Energia získaná spaľovaním uhlia mala na dodávke podiel 10,38 %.
„Viac vyrobenej i dodanej elektriny je pre nás dobrou správou. Zmeny v európskej energetike a ťažko predvídateľný vývoj cien elektriny však stále tlačia na zvyšovanie našej produktivity. Na meniace sa prostredie musíme reagovať inováciami, kreativitou a hľadaním nových, nekonvenčných riešení. Vlaňajšok priniesol viacero hmatateľných príkladov, že tento prístup prináša výsledky. V tomto roku ho preto budeme ešte intenzívnejšie aplikovať vo všetkom, čo robíme,“ uviedol predseda predstavenstva SE Bohumil Kratochvíl.
Najväčšia výroba z jadra
Výroba jadrových elektrární medziročne stúpla z 14 774 na 15 081 gigawatthodín. Atómové elektrárne Bohunice dodali vlani do siete elektrinu v objeme 7 246 gigawatthodín. Mochovce dodali 6 752 gigawatthodín. Elektrárne Nováky, ktoré musia vykupovať domáce hnedé uhlie a elektrinu vyrábať a dodávať v rámci takzvaného všeobecného hospodárskeho záujmu, vyrobili 1 484 gigawatthodín elektriny. Elektrárne Vojany, ktoré spaľujú čierne uhlie bez dotácií, vyrobili vlani bezmála 714 gigawatthodín elektriny.
Slovenské elektrárne vlani vo svojich 31 vodných elektrárňach vyrobili takmer 2 163 gigawatthodín elektriny, čím mierne prekročili produkciu 2 146 GWh z roka 2016. Výrobu vodných elektrární ovplyvnilo počasie. „Veľmi chladná zima spôsobila v prvých mesiacoch minulého roka pokles výroby v porovnaní s našim plánom. Situácia sa zlepšila v máji, keď prišlo dlhšie obdobie zrážok a deficit výroby z predošlých mesiacov sa podarilo zredukovať. Horúce a suché leto a veľmi nízke prietoky spôsobili pokles výroby. Prekvapením bola až daždivá jeseň, vďaka ktorej výroba na Vážskej kaskáde od septembra do decembra postupne rástla,“ uviedol slovenský dominantný výrobca elektriny.
Špecifický rok
Minulý rok bol podľa Slovenských elektrární veľmi špecifický. Priemerná spotová (krátkodobá) cena elektriny na Slovensku vlani dosiahla 40,95 eura za megawatthodinu. „Keďže väčšinu produkcie predávame až tri roky dopredu, pozitívny efekt rastu cien sa prejaví až postupne,“ dodali elektrárne. Pretrvávajúci ekonomický rast na Slovensku a nové investície sa prejavujú aj na spotrebe elektriny, ktorá za minulý rok podľa predbežných údajov stúpla o 3,2 %.
„Vysoký dopyt po elektrine pretrvával v rámci celého stredoeurópskeho regiónu. Situácia vyvrcholila 24. januára 2017, keď okrem štandardných podporných služieb bola aktivovaná aj takzvaná havarijná zahraničná výpomoc. Podobná situácia, aj keď v menšom rozsahu, sa počas roka ešte viackrát zopakovala,“ konštatovala spoločnosť.