Podľa nového eurokomisára pre energetiku Maroša Šefčoviča naďalej bude na rozhodnutí členskej krajiny EÚ, či chce budovať jadrovú elektráreň.
Jadrová energetika je v súčasnosti nenahraditeľná. Viac ako štvrtina energie je tvorená v jadrovom priemysle, takýto výpadok by sme nedokázali nijakým spôsobom vykompenzovať. Reagoval na otázky o budúcnosti atómového odvetvia nový podpredseda Európskej komisie (EK) pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. „Jadrové elektrárne máme v 16 krajinách, 14 z nich naďalej vidí budúcnosť energetiky jednoznačne aj v spektre, ktorého silnou súčasťou bude jadrová energetika,“ povedal pre portál vEnergetike.sk Šefčovič. Podotýka pritom, že atómová energia je považovaná za nízkouhlíkovú. „Keď sa robili štúdie, ako dosiahnuť ciele dekarbonizácie do roku 2050, tak v troch z piatich scenárov figuruje jadrová energetika,“ dodal Šefčovič.
Rozhodnú sa krajiny
Pripomína, že ak sa členská krajina rozhodne budovať jadrovú elektráreň, je to na nej. Európska komisia však musí posúdiť, či sú dodržané všetky bezpečnostné pravidlá, či sa rešpektujú najvyššie bezpečnostné štandardy a zároveň, keď je poskytnutá štátna pomoc, či bola poskytnutá v súlade s pravidlami pre štátnu pomoc, pripomína podpredseda EK. Naposledy komisia posudzovala výstavbu novej atómovej elektrárne vo Veľkej Británii, ktorá sa má vybudovať aj vďaka štátnej pomoci. Britská vláda chce garantovať počas 35 rokov cenu elektriny, za ktorú ju bude predávať nová jadrová elektráreň. Takúto formu štátnej pomoci vyčíslili na 17 miliárd eur. Rovnakú čiastku by mali zabezpečiť investori. „Britom sa podarilo dokázať, že takúto sumu nebolo možné zohnať na trhu preto vlastne Európska komisia rozhodla o tom, že takáto štátna pomoc je v súlade s európskou legislatívou a tento projekt môže byť podporený,“ povedal Šefčovič.
Fico proti garantovaným cenám
Na Slovensku sa v súčasnosti dostavujú dva jadrové bloky Atómovej elektrárne Mochovce. Štát má v pláne postaviť v budúcnosti novú atómovú elektráreň aj v Jaslovských Bohuniciach. V súčasnosti však výstavba jadrových elektrární je nerentabilná. Výkupná cena elektriny je totiž na medzinárodných trhoch na tak nízkej úrovni, že sa do jadrového projektu jednoducho neoplatí investovať. Investori preto žiadajú vlády, aby garantovali výkupnú cenu elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. Slovenská vláda pod vedením Roberta Fica už viackrát odmietla garanciu výkupných cien elektriny. Za týmto názorom si premiér aj naďalej stojí. „Nie, toto nebudeme robiť,“ povedal predseda vlády v relácii RTVS Sobotné dialógy.
Krajiny musia presvedčiť komisiu
Európska komisia prijala na jar tohto roka pravidlá štátnej pomoci pre oblasť energetiky a životného prostredia, ktoré stanovujú rámce štátnej podpory pre všetky druhy energie vrátane jadrovej. Šefčovič podotýka, že každý prípad bude individuálny a v každom prípade budú musieť členské krajiny presvedčiť komisiu, že situácia sa nedá riešiť trhovými podmienkami, a že ak by sa neriešila nastali by veľké ekonomické a energetické problémy. „V prípade Británie to bol výpadok siedmich percent produkcie energií, ktorý nevedeli nahradiť,“ konštatoval podpredseda EK Šefčovič.