Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič vyjadril pochybnosti v súvislosti s výmenou existujúcich trás cez Ukrajinu za Turecký prúd.
Akékoľvek rozhodnutie súvisiace s výstavbou plynovodu na prepravu ruského plynu cez Turecko by sa malo urobiť po konzultácii s EÚ a nemalo by porušovať už existujúce právne záväzky. Vyhlásil to v pondelok podpredseda Európskej komisie (EK) pre energetickú úniu Maroš Šefčovič. „Keď hovoríme o nejakých veľkých dodávkach pre európskych spotrebiteľov, nie je možné prijať takéto rozhodnutie bez rozhovorov s nimi, bez rozhovorov s EÚ a bez rokovaní s EK,“ povedal počas návštevy Turecka Šefčovič.
Zároveň vyjadril pochybnosti v súvislosti s výmenou existujúcich trás cez Ukrajinu za Turecký prúd. Šefčovič vyhlásil, že doposiaľ nie sú známe detaily ruského návrhu. Podľa jeho slov by z ekonomického pohľadu mali byť akékoľvek ruské plány životaschopné a kompatibilné so záväzkami spoločnosti Gazprom voči európskym klientom.
EÚ je celosvetovo najväčší spotrebiteľ energií. EÚ ročne na import ropy a plynu minie 400 mld. eur. Rusko sa v decembri minulého roka vzdalo projektu Južný prúd. Tento plynovod mal privádzať ruský plyn popod Čierne more do Bulharska.