Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) odporúča samosprávam preskúmať možnosti prístupu ich nájomcov – domácností k regulovaným cenám za dodávku elektriny a plynu aj v rámci súčasnej legislatívy.
Ak má nájomný byt zriadené vlastné odberné miesto a prenajímateľ umožní nájomcom individuálne nakupovať elektrinu alebo plyn od dodávateľov, daná domácnosť – nájomca má právo na regulovanú cenu elektriny alebo plynu.
Informoval o tom v piatok hovorca ÚRSO Radoslav Igaz v súvislosti s výzvami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) na riešenie situácie domácností v mestských a obecných nájomných bytoch, ktoré nemajú regulované ceny. Často v nich žijú aj sociálne alebo inak znevýhodnení ľudia, takže vysoké ceny energií ich zasiahnu ešte výraznejšie.
Cena sa odvíja od toho, kto má uzavretú zmluvu
Podľa ÚRSO už v súčasnosti má každý odberateľ v kategórii domácnosť s platnou zmluvou na dodávku elektriny alebo plynu nárok na regulovanú cenu elektriny a plynu. Domácnosti, ktoré žijú v príbytkoch vo svojom vlastníctve, majú zväčša odberné miesto registrované na člena domácnosti alebo inú blízku osobu a uzatvorenú zmluvu o dodávke elektriny alebo plynu vo vlastnom mene.
V prípade domácností žijúcich v nájomných bytoch sa prístup k regulovanej cene odvíja podľa toho, kto má uzatvorenú zmluvu na dodávku elektriny a plynu na danom odbernom mieste. Ak je zmluvnou stranou obec, podnikateľský subjekt alebo inštitúcia, ktorá je vlastníkom bytov a zároveň nespadá do zákonom definovanej množiny regulovaných odberateľov, nemá nárok na regulovanú cenu. V takom prípade zväčša prenajímateľ rozpočítava náklady na energie medzi nájomcov.
ÚRSO tlačí na prijatie legislatívnych zmien, chce viac chrániť odberateľov pred dopadmi vysokých cien energií
„Ak však prenajímateľ umožní nájomcom – domácnostiam uzatvoriť na danom odbernom mieste zmluvu na dodávku elektriny alebo plynu samostatne, vo svojom mene, majú nárok na regulovanú cenu elektriny a plynu aj nájomcovia,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.
„Jednoducho povedané, ak má nájomný byt zriadené vlastné odberné miesto a prenajímateľ umožní nájomcom individuálne nakupovať elektrinu alebo plyn od dodávateľov, daná domácnosť – nájomca má právo na regulovanú cenu elektriny alebo plynu,“ vysvetlil.
Samosprávy by mali preskúmať svoje možnosti
Úrad preto odporúča samosprávam preskúmať možnosti zmluvného nastavenia v nájomných bytoch tak, aby bol umožnený prístup domácností – nájomcov k regulovaným cenám za dodávku elektriny a plynu aj v rámci súčasnej legislatívy. Zároveň pripravený pomôcť zástupcom samospráv pri riešení tejto situácie.
Prípadná úprava v súčasnosti platnej primárnej energetickej legislatívy, po ktorej volajú predstavitelia ZMOS, nie je v kompetencii ÚRSO, ale Ministerstva hospodárstva SR. Úrad upozorňuje, že bez ďalších opatrení štátu regulované ceny energií môžu budúci rok vzrásť na viac ako dvojnásobok vplyvom prevládajúcich trhových cien energií.
Ceny energií na Slovensku sa môžu dramaticky zvýšiť, pre domácnosti od 121 do 244 eur za mesiac
„Adresná podpora sociálne zraniteľných skupín odberateľov energií, vrátane nájomcov v mestských a obecných sociálnych bytoch, tak bude dôležitá na zmiernenie negatívnych dopadov aj na uvedené skupiny i v prípade ich prístupu k regulovaným cenám energií,“ dodal Juris.