Prechod od fosílnych palív k čistejšiemu energetickému hospodárstvu si vyžiada miliardové investície.
Ako uviedla medzinárodná právnická kancelária CMS, podľa optimistického scenára by sa investície mohli v nasledujúcom desaťročí zvýšiť až trojnásobne a do roku 2030 dosiahnuť hodnotu 28 miliárd dolárov. Naopak, pesimistickejší scenár hovorí o investíciách v hodnote 10,4 miliardy dolárov.
Tlak na tempo zmien sa zvýšil
„Prechod na čistejšiu energiu prebieha už posledné desaťročie, ale za osemnásť mesiacov, odkedy sme uverejnili správu o prechode energetických spoločností, sa zmenil tlak na tempo týchto zmien. A snaha na zmeny sa neustále zvyšuje. Vďaka tomu má prechod na nízkouhlíkové hospodárstvo zásadný význam pre firmy, ale aj pre vlády, či spotrebiteľov,“ uviedol partner a vedúci lokálneho tímu pre energetiku a infraštruktúru CMS Slovensko Michal Huťan.
Sektor ropy a plynu už reaguje
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojej správe z mája tohto roku predpovedá, že investície do ťažby ropy a zemného plynu klesnú v roku 2030 na zhruba polovicu úrovne, s ktorou sa v najbližšom desaťročí počítalo.
Ceny na pumpách opäť rastú, zvýšená ťažba ropy môže prudké zdražovanie pomôcť utlmiť
Podľa správy CMS sektor ropy a zemného plynu na túto výzvu reaguje. Kým v roku 2018 bol nárast investícií do energetickej transformácie firiem 2,9 %, v roku 2020 predstavoval nárast až 4,2 %.
Pandémia nám dala príležitosť
V ostatných mesiacoch zaviedli viaceré krajiny programy očkovania, ktoré môžu priniesť veľmi rýchle ekonomické oživenie.
Medzinárodná agentúra pre energetiku vyzýva na redukciu emisií, potrebné sú investície do čistej energie
„Nevyhnutnou súčasťou zlepšenia stavu hospodárstva krajín sú udržateľné zdroje energie, ktorých využívanie by malo byť súčasťou vládnych politík. Pandémia spôsobená novým koronavírusom dáva príležitosť, aby sa krajiny transformovali na ekonomiky s nízkymi emisiami uhlíka,“ konštatoval Huťan.