Odtajnenie kontroly NKÚ v elektrárňach sa zatiaľ nechystá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NKÚ
Najvyšší kontrolný úrad SR SITA

Prípad je podľa Najvyššieho kontrolného úradu SR stále živý. S protokolom o výsledkoch kontroly sa môžu v súčasnosti oboznámiť už aj noví poslanci parlamentu.

V jeseni minulého roka sa mohli začať poslanci ešte bývalého parlamentu oboznamovať s výsledkami kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) v Slovenských elektrárňach. Aj v marcových voľbách novozvolení poslanci majú možnosť po súhlase predsedu Národnej rady SR nahliadnuť do protokolu s výsledkami kontroly. V protokole by mali podľa šéfa NKÚ Karola Mitríka nájsť natoľko závažné zistenia, že sa nimi musí zaoberať generálna prokuratúra či finančné riaditeľstvo. Verejnosť je aj po zhruba ôsmich mesiacoch, odkedy majú výsledky kontroly k dispozícii poslanci zákonodarného zboru, z tejto hry stále vylúčená.

O odtajnení musí rozhodnúť NKÚ

Národná rada SR (NR SR) zatiaľ neplánuje zverejniť protokol s výsledkami kontroly v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny. „Kontrola bola vedená v režime vyhradené. Otázku týkajúcu sa sprístupnenia verejnosti nerieši NR SR, uvedené je v kompetencii NKÚ,“ odkázal nám odbor komunikácie s médiami a verejnosťou. Nateraz tak musí stačiť, že sa s protokolom môžu oboznámiť poslanci, a že boli o výsledkoch kontroly informovaní Generálna prokuratúra SR, Finančné riaditeľstvo SR, minister hospodárstva, prezidenta SR, ako aj Národná kriminálna agentúra.

Stále živý prípad

Podľa NKÚ odtajnenie protokolu nie je na pretrase dňa. Prípad je totiž podľa hovorkyne NKÚ Daniely Bolech Dobákovej stále živý. „Kontrola bola vedená v režime vyhradené. O použití zákonného postupu z hľadiska utajeného nakladania so zistenými skutočnosťami pri kontrole uvedeného subjektu rozhodlo bývalé vedenie úradu a súčasný predseda NKÚ danú skutočnosť plne rešpektuje,“ dodala pre portál vEnergetike.sk Dobáková.

Pozor na mlčanlivosť

NKÚ upozornil, že všetci, ktorí sa s protokolom o výsledkoch kontroly v Slovenských elektrárňach oboznámili, by nemali zabúdať na mlčanlivosť. „Mlčanlivosťou sú viazaní všetci tí, ktorí boli do kontroly zapojení a prišli do kontaktu s protokolom. Ak by tento režim nerešpektovali, dopustili by sa porušenia zákona a v takom prípade by museli konať orgány činné v trestnom konaní,“ konštatovala Dobáková.

Policajti obviňovali

Portálu vEnergetike.sk sa v januári tohto roka podarilo zistiť, že kontrola NKÚ potvrdila správnosť záverov policajných razií v Slovenských elektrárňach z roku 2014 a následného vznesenia obvinenia proti jednej osobe. Malo ísť o obvinenie vo veci zločinu skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie. Policajti koncom októbra minulého roka oznámili, že v tejto veci obvinili Ľ. K. Ten mal účelovými účtovnými operáciami v individuálnej účtovnej závierke za rok 2005 v účtovníctve Slovenských elektrární spôsobiť štátu (vtedy jediný akcionár Slovenských elektrární) škodu viac ako 308 miliónov eur. Tieto informácie následne potvrdilo aj samotné Prezídium Policajného zboru SR. “V súčasnosti môžeme len potvrdiť, že niektoré závery NKÚ do značnej miery korešpondujú so skutočnosťami, pre ktoré bolo koncom októbra minulého roku vznesené obvinenie jednej osobe pre zločin skresľovania údajov obchodnej a hospodárskej evidencie v súvislosti s účtovaním výšky rezerv na vyraďovanie jadrovo-energetických zariadení a vyhoreného jadrového paliva,” uviedol v januári hovorca policajného zboru Michal Slivka.

Kontrolu schvaľovali poslanci

Kontrolu NKÚ v Slovenských elektrárňach schválili poslanci bývalého parlamentu v septembri 2014. Kontrola, ktorá začala v decembri 2014 a fyzicky sa skončila v apríli 2015, mala súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých blokov. Bývalému ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi sa totiž nepozdávalo neustále zvyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom požiadajú NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradNR SR Národná rada Slovenskej republikySE Slovenské elektrárne