Malé a stredné podniky na Slovensku môžu získať pomoc pri svojej dekarbonizácii, dokázali by tak znížiť spotrebu energie až o 18 percent

Emisie, fabrika, továreň
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Malé a stredné podniky na Slovensku môžu získať pomoc pri svojej dekarbonizácii. Osem spoločností, z ktorých väčšina pochádza z Nemecka, totiž využilo svoje know-how a vytvorilo súbor nástrojov, ktorý predstavuje akúsi cestu k redukciu emisií CO2. Toolbox obsahuje nielen návody na postup, ale aj konkrétne skúsenosti týchto firiem s realizáciou dekarbonizačných opatrení.

Dekarbonizácia sa pre podniky nedá obísť

Ako zdôraznil prezident Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (AHK Slowakei) Peter Lazar, ide o dôležitú tému najmä vzhľadom na neustále sprísňovanie environmentálnych predpisov ale aj rastúce očakávania zákazníkov na nízku uhlíkovú stopu.

„Dekarbonizácia sa pre podniky prakticky nedá obísť. V praxi však nie je jednoduché vybrať vhodné prístupy a nástroje. Spoločnosti často nemajú potrebné odborné znalosti,“ doplnil.

Štvorkrokový postup

Súbor nástrojov preto vysvetľuje postup prispôsobený pre potreby malých a stredných firiem v štyroch krokoch. Ide o identifikáciu zdrojov emisií CO2, zhromažďovanie údajov, výber správnych emisných faktorov špecifických pre danú aktivitu a napokon výpočet a interpretácia. Keď podniky takto identifikujú najväčší potenciál úspor CO2, pridaná hodnota dekarbonizácie sa stane merateľnou.

„V konečnom dôsledku môžu znížiť svoju spotrebu energie o 15 až 18 %,“ zhodnotil Lazar.

Do iniciatívy sa zapojili AfB Slovakia, Evonik Fermas, Kaufland Slovenská republika, Lidl Slovenská republika, Slovenský plynárenský priemysel, Volkswagen Slovakia, Východoslovenská distribučná a Západoslovenská energetika. Svoje sily spojili pod hlavičkou AHK Slowakei. Tá na Slovensku zastupuje záujmy 375 členských spoločností, ktoré u nás zamestnávajú 111-tisíc zamestnancov a dosahujú tržby v hodnote 34 miliárd eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Lazar
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSlovensko-nemecká obchodná a priemyselná komoraSPP Slovenský plynárenský priemyselVolkswagen SlovakiaVSD Východoslovenská distribučnáZSE Západoslovenská energetika