Bezpečnosť v Záporožskej jadrovej elektrárni je naďalej krehká, počet jej zamestnancov prudko klesol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Záporožská jadrová elektráreň
Záporožská jadrová elektráreň. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Bezpečnosť v ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárni zostáva naďalej krehká. Potvrdil to šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi, ktorý poukázal na znepokojujúce nedávne znižovanie počtu zamestnancov v zariadení.

Prudko klesol počet zamestnancov

Grossi počas návštevy ukrajinskej metropoly Kyjev pre agentúru AP povedal, že jeho nadchádzajúca návšteva elektrárne v čase, keď sa vojna blíži k druhému výročiu svojho začiatku, bude mať za cieľ posúdiť vplyv nedávneho zníženia počtu zamestnancov po tom, čo Rusko zamietlo prístup zamestnancov ukrajinského Enerhoatomu.

„Toto obrovské zariadenie malo v minulosti okolo 12-tisíc zamestnancov. Teraz sa tento počet znížil na dve až tritisíc, čo je dosť prudký pokles počtu ľudí, ktorí tam pracujú,“ povedal Grossi.

Potrebuje sa presvedčiť na vlastné oči

„Človek potrebuje na obsluhu týchto veľmi sofistikovaných veľkých zariadení určitý počet ľudí, ktorí vykonávajú rôzne špecifické funkcie.“

„Zatiaľ je situácia stabilná, ale je to veľmi chúlostivá rovnováha. Takže preto sa musím na vlastné oči presvedčiť, aká je situácia, aké sú perspektívy z hľadiska personálneho obsadenia, strednodobé aj dlhodobé,“ skonštatoval Grossi.

Záporožská jadrová elektráreň je pod kontrolou ruských síl od marca predminulého roka. MAAE opakovane vyjadruje obavy o bezpečnosť elektrárne, ktorá bola viackrát terčom ostreľovania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Rafael Mariano Grossi
Firmy a inštitúcie EnerhoatomMAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu