Švédske úrady ukončili vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream

Plynovod Nord Stream
Výbuch plynovodu Nord Stream Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Švédske úrady v stredu oznámili, že sa rozhodli ukončiť vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream zo septembra 2022. Uviedli pritom, že v tomto prípade nemajú jurisdikciu. Výbuchy vyšetrujú ešte Dánsko a Nemecko.

„Intenzívne sme spolupracovali s vyšetrovaním, ktoré viedli nemecké úrady. V rámci tejto právnej spolupráce sa nám podarilo odovzdať materiál, ktorý možno použiť ako dôkaz v nemeckom vyšetrovaní,“ vyjadril sa švédsky prokurátor Mats Ljungqvist s tým, že podrobnosti o vyšetrovaní v Nemecku ani k záverom švédskych vyšetrovateľov nemôže poskytnúť.

Nemecká spolková prokuratúra pre agentúru AP v e-maile na otázku o dôsledkoch švédskeho rozhodnutia pre ich vyšetrovanie len odpovedala, že „vyšetrovania pokračujú“ a ďalšie informácie v súčasnosti neposkytuje.

Polícia v Kodani, ktorá vedie dánske vyšetrovanie, uviedla, že ich vyšetrovanie „stále nie je definitívne ukončené, ale očakávame, že budeme môcť v krátkom čase vydať vyhlásenie“.

Výbuchy postihli plynovody Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori, ktoré boli určené na transport zemného plynu z Ruska do Nemecka, ale v tom čase cez ne žiaden plyn neprúdil. Napriek tomu spôsobili únik masívneho množstva metánu, čo spôsobilo environmentálnu katastrofu. Sabotáž sa stala v hĺbke zhruba 80 metrov v ekonomických zónach Švédska a Dánska. Viac ako 16 mesiacov po výbuchoch neexistuje žiadne prijaté vysvetlenie. Medzičasom sa však objavilo niekoľko nepotvrdených správ, ktoré vinili Rusko, USA či Ukrajinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom