Pomoc s energiami bude adresná a nie plošná. Návrh ponúkali liberáli už vlani, vláda ho však neakceptovala

Denisa Saková, ministerka hospodárstva SR
Denisa Saková, ministerka hospodárstva SR. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 6. februára, 14:43 

Štátny rozpočet by v nasledujúcich rokoch mohli odbremeniť dotácie poskytované v súvislosti s vysokými cenami energií. Pred utorkovým rokovaním vlády to naznačila ministerka hospodárstva Denisa Saková.

K medializovaným informáciám o prijatí konsolidačného balíčka na úrovni 1,5 mld. eur sa však konkrétnejšie vyjadrovať nechcela.

Pomoc v prípade krízy

„To nekomentujem teraz, my sa hlavne snažíme spraviť nejaký koncept toho, aby sme v prípade akejkoľvek krízy vedeli dať pomoc adresnejšiu a nie plošnú, ako sme ju dávali teraz pre krátkosť času,“ uviedla.

O téme rokujú rezorty hospodárstva, financií a práce. Cieľom je, aby bola pomoc spravodlivejšia.

Adresne nastavená pomoc

„Netreba vyhrievať bazény a vyhrievať vírivky,“ stručne zhodnotila. Podľa Sakovej sa treba pozrieť aj na celkový vývoj cien energií, kde je trend je pozitívny.

„To nie je kvôli šetreniu, chceme byť spravodliví, jednoducho tú pomoc treba nastaviť adresne,“ uzavrela s tým, že základom je, aby sa neplytvali peniaze zo štátneho rozpočtu.

Liberáli už tieto návrhy ponúkali

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) v súvislosti s uvedenými vyjadreniami reagovala, že návrhy, ako adresne pomôcť ľuďom a súčasne nezaťažiť štátny rozpočet, liberáli ponúkali už vlani na jeseň, vláda ich však neakceptovala.

„Štátny rozpočet a tým aj všetci ľudia, ktorí platia dane, mohli pritom už tento rok ušetriť 1,25 miliardy eur,“ upozornil expert strany pre energetiku Karol Galek. Ceny elektriny a plynu pre podnikateľov pritom poklesli pod úroveň, ktorá bola stanovená ako hranica pre kompenzáciu, a tak nebude s najväčšou pravdepodobnosťou v budúcom roku už čo dotovať.

„Dotované však boli aj distribučné poplatky, ktoré sa rozhodol nový predseda regulačného úradu umelo znížiť. Znamená to, že ich síce nebude potrebné ďalej dotovať, no o rovnakú sumu budú nižšie dividendy odvedené do štátneho rozpočtu od štátnej prenosovej sústavy a pološtátnych distribučných spoločností,“ pokračoval Galek s tým, že toto riešenie vytvára riziko žalôb zo strany súkromných akcionárov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováKarol Galek
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMH Ministerstvo hospodárstva SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSaS Sloboda a Solidarita