Európske trhy sú ovplyvnené množstvom neistôt. Slovensko ako otvorená ekonomika môže byť "fackované" z každej strany

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energetika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Aktuálna situácia na európskych trhoch je ovplyvnená množstvom neistôt, ktoré vnímajú energetici nie len v energetike ale aj v hospodárstve všeobecne. Slovensko ako otvorená ekonomika, môže byť „fackované“ z každej strany. Európu a aj Slovensko ako jej súčasť zdá sa čaká podľa stredoslovenských energetikov náročnejšie obdobie.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky (SSE) Michaela Krivá, v najbližších mesiacoch bude jedným z hlavných faktorov vývoj počasia. Uvidíme, či príde studená zima vedúca k rastu spotreby energií, čo by mohlo priniesť opätovný rast cien energií.

Lepšie pripravená Európa v oblasti zásob

„Dnes už však neočakávame také úrovne cien ako počas roku 2022, nakoľko situácia je viac predvídateľná a Európa lepšie pripravená v oblasti zásob ako aj novej infraštruktúry v prípade dodávok LNG,“ podotkla Krivá.

Ako dôležitú tému musíme podľa stredoslovenských energetikov vnímať klesajúcu konkurencieschopnosť Európy, ktorá sa prejavuje menším rastom HDP a tým pádom aj poklesom spotreby energií.

„Je otázne, či Európa nebude chcieť prehodnotiť svoje zelené stratégie. Do toho vidíme viaceré geopolitické riziká, snahu o zásahy do globálneho trhu tovarov zavádzaním rôznych ciel. Slovensko ako malá otvorená ekonomika, tak môže byť negatívne ovplyvnené z viacerých strán,“ dodala Krivá.

Plány pre rizikové situácie

Vojnový konflikt na Ukrajine dopĺňa podľa energetikov spektrum týchto faktorov a momentálne je najviac reprezentovaný faktom zastavenia dodávok zemného plynu na Slovensko, ktorý prechádzal z Ruska cez Ukrajinu. „Obmedzenie tejto dodávky sa samozrejme môže negatívne prejaviť v cene komodity,“ upozornila Krivá.

Predchádzajúce roky ukázali, že dôležité je podľa Stredoslovenskej energetiky byť schopný rýchlo reagovať na vzniknutú situáciu, pristupovať zodpovedne k nákupu energií ale aj všeobecne k riadeniu rizík. Mať pripravené scenáre a plány pre rôzne rizikové situácie.

„Dôležité je mať správne zameraných a skúsených zamestnancov, ktorí sú pripravení adresovať všetky takéto situácie,“ myslí si Krivá. Vojenský konflikt na Ukrajine bol pre firmy v energetike spojený aj s tzv. energetickou krízou.

Vzhľadom na vysokú prepojenosť energetických trhov jednotlivých štátov v Európe ako aj na energetický mix do podstatnej miery stále závislý od dodávok a ceny zemného plynu sme boli svedkami extrémneho nárastu cien elektriny a aj samotného zemného plynu.

Krízové náznaky

Náznaky krízy sme mohli pozorovať už počas roku 2021, kedy došlo k zníženiu toku plynu z Ruska. Vzhľadom na obrovskú neistotu v tom, ako dlho bude kríza trvať museli aj v Stredoslovenskej energetike pristúpiť k zmene v prístupe k riadeniu rizík, či už z pohľadu nákupu komodít, ako aj vo vzťahu k podmienkam, ktoré môžu ponúknuť v zmluvách svojim zákazníkom.

„Našťastie sa po extrémoch v roku 2022 ceny elektriny a plynu postupne dostali na prijateľnejšie úrovne – hoci sú stále významne vyššie ako pre rokom 2021. Kombináciou interných opatrení ako aj štátnej podpory odberateľom sa podarilo toto krízové obdobie prekonať, hoci rok 2022 bol aj z pohľadu finančných výsledkov spoločnosti naozaj náročný. Rok 2023 priniesol postupný návrat do predkrízových časov. V prípade energetickej pomoci však vnímame udržiavanie celoplošnej politiky za neudržateľné a deformujúce trh,“ uzavrela Krivá.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michaela Krivá
Firmy a inštitúcie SSE Stredoslovenská energetika