Parlament neschválil novelu zákona o energetike. Poslankyňa za OĽaNO Helena Mezenská ňou chcela podľa jej slov „napraviť nerovnocenný vzťah medzi dodávateľmi energií na jednej strane a občanmi – spotrebiteľmi na strane druhej“. Návrh zavádzal zmenu v prístupe k neoprávneným odberom energií.
Podľa súčasného zákona ak dodávateľ energií zistí, že občan má porušenú plombu meracieho zariadenia, automaticky mu účtuje neoprávnený odber bez toho, že by musel občanovi dokazovať, že zariadenie si poškodil on sám. „Keďže zariadenia sú ľahko prístupné, umiestnené v spoločných priestoroch alebo na plotoch rodinných domov, stačí neprajný alebo zlomyseľný sused či vandal a prekvapí vás účet na niekoľko tisíc eur, ktorý budete musieť zaplatiť,“ argumentovala v pléne Mezenská. Preto navrhovala odstrániť tvrdosť zákona a zmeniť druh zodpovednosti z objektívnej na subjektívnu. Podľa jej návrhu mala byť občanovi najprv dokázaná vina, až potom by nasledovala sankcia.
„Verejnosti sú známe mnohé medializované prípady, kedy po poškodení meračov energie na verejne prístupných miestach a častiach domov alebo bytových domov odberateľov im boli vyrubené pokuty rádovo v tisícoch eur bez toho, aby bol zistený samotný páchateľ, ktorý škodu spôsobil. Odberatelia, ktorí poškodeniu meračom nemohli zabrániť, tak boli nútení platiť vyrubené pokuty bez toho, aby im bola dokázaná vina,“ odôvodňovala Mezenská.
Poslankyňa chcela zmeniť aj spôsob platenia preplatkov platieb za energie spotrebiteľovi. Po novom mal dodávateľ vrátiť občanovi preplatok do 30 dní od zistenia preplatku. „V súčasnosti platnej právnej úprave nie je výslovne uvedené, že ak na základe vyúčtovania platieb za dodávku energií uhradených v príslušnom zúčtovacom období vznikne preplatok, jeho dodávateľ povinný odberateľovi vrátiť,“ konštatovala poslankyňa.