Vedec z americkej University of Central Florida zistil, ako udržať prenosné zariadenia a elektrické vozidlá dlhšie nabité. Docielil to pomocou zvýšenia životnosti nabíjateľných lítiovo-iónových batérií, ktoré ich napájajú.
Výskumník Yang Yang sa v poslednej štúdii zameral na to, aby sa vnútorná kovová štruktúra, anóda, v priebehu času nerozpadla. Vyriešil to tenkým povlakom zmesi medi a cínu. Svoje zistenia zverejnil v žurnále Advanced Materials.
Anóda generuje elektróny, ktoré vo vnútri batérie cestujú do podobnej štruktúry – katódy, čím vytvárajú prúd a energiu. „Naša štúdia ukázala, že rýchlosť degradácie anódy môžeme zredukovať o viac ako tisíc percent nanesením zmesi z medi a cínu, a to v porovnaní s často využívanou cínovou fóliou,“ vyjadril sa autor.
Široké využitie
Yang je odborník na vylepšovanie batérií, vrátane zvyšovania bezpečnosti a odolnosti voči extrémnym teplotám.
Využitie zmesi medi a cínu považuje za jedinečné v oblasti stabilizácie výkonu batérií. Technológiu možno využiť pri rôznych batériách, od tých najmenších v smartfónoch, až po veľké v elektrických automobiloch.
Inšpiráciu našiel v inom výskume. „Motiváciu sme čerpali v najnovšom progrese v súvislosti s legovanými materiálmi a ich širším využitím. Každá zliatina má jedinečné zloženie, štruktúru a vlastnosti,“ vyhlásil Yang.