Vedci sú bližšie k vytvoreniu mužských spermií mimo tela

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spermia
Foto: irishhealth.com
Spermia, vedec
Foto: SITA/AP
Spermia, vedec
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – Nemeckým a izraelským vedcom sa podarilo pomocou buniek zo semenníkov myší vyprodukovať spermie mimo ich tela. Podľa nich ide o veľký pokrok, ktorý môže priniesť revolúciu v liečbe neplodnosti a pomôcť mužom mať vlastné deti. Výsledky výskumu zverejnili vo vedeckom časopise Asian Journal of Andrology.

Výskumníci odobrali zárodočné bunky zo semenníkov a vložili ich do špeciálnej zmesi podobnej prirodzenému prostrediu, v ktorom vznikajú spermie. „Verím tomu, že časom dokážeme vyprodukovať ľudské spermie tak, že odoberieme tkanivo so zárodočnými bunkami zo semenníkov a budeme simulovať rast spermií v laboratórnych podmienkach,“ vyjadril sa o ďalšom výskume Mahmoud Huleihel z izraelskej Ben Gurion University.

Jeho tím síce pri testoch zatiaľ nebol úspešný, Huleihel je však presvedčený, že sa to čoskoro podarí. „Experimentujeme s rôznymi zmesami, v ktorých môžu z ľudských zárodočných buniek vzniknúť spermie. Veríme, že je to možné,“ uviedol.

Spermie mimo tela

Podľa odborníka na plodnosť Richarda Sharpea z Edinburskej univerzity je podstatné, že sa podarilo vyprodukovať spermie mimo tela. „Zárodočné bunky len potrebujú vhodné prostredie. Háčik je v tom, že ich treba prinútiť, aby si mysleli, že sú v semenníku,“ vyjadril sa. Navrhuje vložiť ich do tiel myší, ktoré by pre ne boli akýmisi žijúcimi inkubátormi.

Zlý životný štýl

Problémy s mužskou neplodnosťou sú spojené so znížením počtu spermií u mužov a nízkou kvalitou semena. To sa pripisuje zväčša zlému životnému štýlu ale i nevhodnému obliekaniu či príliš intenzívnemu cvičeniu. Huleihel však upozorňuje, že ďalší výskum neprinesie výsledky okamžite. „Trvalo nám niekoľko rokov, kým sme sa dostali do tejto fázy, takže nevytvoríme ľudské spermie za jednu noc,“ povedal. Ak sa to podarí, bude ešte potrebné zistiť, či sa geneticky nepoškodili a či majú také vlastnosti, ako keby vznikli v prirodzenom prostredí.

Informácie pochádzajú z webových stránok www.dailymail.co.uk a www.stanford.edu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať