Vedci hľadajú dezodorant pre novozélandské vtáctvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: www.etsy.com

Nový Zéland má nadbytok domorodých druhov vtáctva, vrátane známeho kiwi, ale takmer žiadnych cicavcov. Aspoň takto to bolo donedávna. Keďže ani u protinožcov si nechcú odoprieť potešenie z domácich miláčikov, do krajiny importujú mačky či hranostajov (špeciálny druh lasíc). A práve tento zvyk má v poslednom čase katastrofický dopad na počet vtáctva, ktorý sa rapídne znižuje.

Foto: www.nationalgeographic.com

Univerzitný výskumník z Canterbury University Jim Briskie povedal, že novozélandské vtáctvo produkuje výraznú telesnú vôňu, čo spôsobuje, že sa stávajú ľahkým terčom malých predátorov. „Na rozdiel od ich zámorských susedov, ktoré sa vyvíjali v prítomnosti cicavcov, vtáctvo na Novom Zélande vydáva silnú vôňu pri dotyku s perím. Ako dôsledok sa produkuje maz a vosk na ochranu peria, ktoré tiež výrazne cítiť,“ dodal Briskie.

Ten ďalej prezradil, že kiwi voňajú ako hríby alebo amoniak, kým vôňa papagája kakapo pripomína zatuchnuté púzdro na husle. Fond Marsden daroval Briskiemu 440-tisíc amerických dolárov na vedecký výskum domorodého vtáctva. Nasledujúce tri roky bude vedec skúmať vône jednotlivých vtákov, aby tak znížil klesajúce množstvo operencov.

„Ak nájdeme nejaké druhy vtákov, ktoré majú výnimočne silné a lákavé vône, pokúsime sa navrhnúť dezodorant, aby sa stali menej zraniteľnými,“ dodal pre denník Dominion Post.

Ako chce zabezpečiť pravidelné sprejovanie vtákov však neprezradil.

www.afp.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať